Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
TEO
20,596
aSk
19,734
Eqe
18,257
14,990
12,896
11,258
sdC
10,956
10,954
10,921

LATİFE HANIM ATATÜRK'E VEDA EDİYOR

Tuna

TF Üyesi
Katılım
13 May 2017
Mesajlar
21
Tepkime puanı
18
Puanları
3
Mesleğin
İnkılapTarihi (Bilgi belge yönetimi) Ankara Ünv.
Cinsiyetiniz
Bay
Burc
Terazi
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Bir seçim yapınız
Latife'nin sevdiği erkek çok ağır hastaydı. Ama onun bundan haberi bile yoktu. Aylardır tedavi gördüğü için isviçre de bir hastanede idi.
Kuşkusuz 10 Kasım günü Atatürk'ün vefatından haberi bile yoktu. Ta ki 11 Kasım günü hastane odasında gazeteleri görene kadar.
Gazeteler sevdiği erkeğin öldüğünü yazıyordu. Anlaşılan yakınları bu acı haberi Latife hanıma söylemeye cesaret edememişti. O gün Latife hanım İsmet Paşa'ya bir mektup yazma ihtiyacı hissetti.
Mektup şöyledir:
Reisicumhur General İsmet İnönü,Ankara
Çok aziz ve Muhterem şefim,
Bu sabah aylardan beri yattığım hastane odasında, mutat üzere gelen gazeteleri görünce beynimden vurulmuşa döndüm. On üç senedir çektiğim azabı bütün vicdanıyla tartmış, beni her suretle korumuş olan zati devletinizin, bu büyük felaketle ne kadar sarsıldığımı tahmin buyuracağınıza eminim.
Şu anda, beni millet ve memleket adına müteselli eden, onun taşıdığı ağır mesuliyetin sizin omuzlarınıza yüklenmiş olmasıdır. Size ne derin samimiyetle hitap ettiğimi bilirsiniz. Bütün merbuyetimle daima muvaffakiyet, sıhhat ve uzun ömür dilerken, bu kanatları kırık ve hasta kızınızı şefkat ve himayenizden mahrum etmemenizi rica eder, mübarek ellerinizden öperim.
Latife...
Adres: Lindenhospital Bern,Suisse
Latife hanım Atatürk'e veda ediyor...
Atatürk'ün ardından Latife hanım'a kimler başsağlığı dilemek nezaketinde bulundu bunu net bilemiyoruz. Ancak İsmet Paşa'nın başsağlığı dilediğini mektuplardan biliyoruz.
Kuşkusuz büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümüne bütün Türkiye ağlıyordu, ama Latife için bu başka bir acı olsa gerekti. Ona veda bile edememişti.
Bilindiği gibi, Atatürk'ü Anıtkabir'e 1953 kasımında taşıdılar. Latife Ayaspaşa'daki eve ziyarete gelen Jale Tulga'nın Ankara'ya gideceğini öğrenir. Ondan bir ricada bulunur.
Bu arada önemli bir bilgiyi de bura da vermekte fayda görüyorum:
Nezire Araz Mustafa Kemal'le 1000 gün adlı kitabında, Latife'nin Mustafa Kemal'e nasıl veda ettiğini şöyle anlatıyor:
"Kim bilir ne kadar değişti koca Ankara? O şehri öyle merak ediyorum ki. Demek bana bir istediğin var mı diyorsun. Pekala işte sana bir sır; daha doğrusu bir emanet... Yıllardan beri gerçekleştirmek istediğim bir şey vardı; cesaret edip kimseye söylemediğim. Ankara'da bir çiçekçiden, bir tek kırmızı bir gül al lütfen. Ama bir tek. Onu Anıtkabir'e götür "O'na götür" ve Mustafa Kemal'in kabrinde yere bırak. Ayak ucuna. Kimden geldiğini o anlar, ama sen yine de,"bunu Latife gönderdi"diye söyle! bu iyiliği bana yapabilir misin?
Jale Tulga Ankara'da bir çiçekçiden tek bir kırmızı gül alır sabah erkenden Anıtkabir'e gider. O gün Anıtkabir'de Devlet protokolü vardır. Sırasını bekler içeri girer Atatürk'ün mozalesi önünde durur bir tek kırmızı gülü "bunu size Latife hanım gönderdi" diye mırıldanarak gözlerinden yaşlar süzülerek kabrin ayak ucuna bırakır.
HOŞÇA KAL
 
  • Beğen
Tepkiler: OKK

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst