Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
TEO
19,750
aSk
19,735
Eqe
18,257
12,967
12,358
11,263
10,921
10,910
10,544

Metabolizmayı hızlandıralım

Rhy

TF Üyesi
Katılım
2 Şub 2014
Mesajlar
1,389
Tepkime puanı
5
Puanları
38
Mesleğin
Webmaster
Cinsiyetiniz
Bay
Yaş
22
Burc
Terazi
Memleket
21 Diyarbakır
Nerden:
34 İstanbul
Metabolizmayı hızlandırmak kilo vermek isteyenler için çok önemli ancak ne hızla kalori yaktığınızı etkileyen birçok faktör var. Bazı insanlar hızlı bir metabolizmayla doğar. Erkekler kadınlara oranla daha çok kalori harcarlar. 40 yaşından sonra metabolizma yavaşlamaya başlar. Yaşınızı, cinsiyetinizi ve genlerinizi değiştiremezsiniz ama yine de metabolizmanızı hızlandırmak için bazı yöntemler var. Okumaya devam edin.


Kas Yapın

Vücudumuz hiçbirşey yapmasanız da kalori harcar. Dinlenme sırasındaki metabolizma hızı kaslı insanlarda daha fazladır. Dinlenme sırasında her kilo kas günde 12 kalori harcarken, her kilo yağ sadece 4 kalori harcar. Kas geliştirme çalışmaları tüm vücüdunuzdaki kasları harekete geçirir ve ortalama günlük metabolizma hızını artırır.


Egzersizleri Yoğunlaştırın

Aerobic egzersizleri kaslarınzı geliştirmez ama egzersiz sonrası metabolizmanızın hızlanmasına yol açar. Dikkat etmeniz gereken kendinizi biraz zorlamanız gerektiğidir. Yüksek yoğunluklu egzersiz normal egzersizlere göre metabolizmanızı daha çok hızlandırır. Eğer yürüyüş yapıyorsanız arada kısa süreli koşular da yapın.

Bol Su İçin

Vücüdumuz kalori yakmak için suya ihtiyaç duyar. Su eksikliği metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Günde en az sekiz bardak su için, yemeklerden önce mutlaka tatlandırılmamış sıvı tüketin. Ek olarak bolca meyve tüketebilirsiniz, meyveler de su içerir.

Soğuk İçin

Buzlu içecekler, hazmetme esnasında daha çok kalori yakılmasına neden olur. Araştırmalar gösteriyor ki, günde 6-8 bardak buzlu su içmek 10-20 kalori daha fazla yakmanıza neden oluyor. Bu size çok gelmeyebilir ama yılda yaklaşık 1 kiloya denk geliyor. Eğer şekersiz içiyorsanız aynı şeyi çay ve kahve için de yapabilirsiniz.

Sık Beslenin

Daha sık yemek yeyin. Seyrek aralıklarla çok yemek, metabolizmanızı yavaşlatır. 3-4 saat aralıklarla az yemek metabolizmanızı hızlı tutar ve daha çok kalori harcamanızı sağlar.

Baharatlı Yemekler Tüketin

Baharatlar metabolizmayı hızlandıran kimyasallar içerir. Bir yemek kaşığı kırmızı veya yeşil acı biber metabolizmanızı hızlandırabilir. Etkisi uzun sürmez ama sıkça yerseniz etkisi artabilir.

Proteini Artırın

Vücudumuz proteinleri hazmetmek için karbonhidratlara veya yağlara oranla %25 daha fazla enerji harcar. Dengeli bir diyet uyguluyor olsanız bile listenizdeki bazı karbonhidratları proteince zengin besinlerle değiştirebilirsiniz. Sağlıklı protein kaynakları olarak yağsız kırmızı et, balık, hindi eti, beyaz tavuk eti, yumurta, baklagiller vs sayılabilir.

Siyah Kahve

Eğer kahve seviyorsanız sabahları sağladığı enerji ve konsantrasyonu biliyorsunuz. Bir diğer faydasının da geçici olarak metabolizmanızı hızlandırmak olduğunu biliyor musunuz?

Yeşil Çay

Yeşil çay da aynı kahve gibi metabolizmayı hızlandıran kimysallar içerir. Araştırmalar gösterdi ki 2-4 fincan yeşil çay kısa süreli olarak %17 daha fazla kalori yakmanıza neden oluyor.

Aç Bırakan Diyetlerden Kaçının

Günde 1000 kaloriden daha az almanızı öneren diyetlserden kaçının, bu diyetler kilo vermenize neden olsa da kaybın çoğu kaslardan gider. Kaslar azalınca metabolizma yavaşlar ve diyetten sonra hızla kilo almanıza neden olur.


Eğer hızla kilo vermek istiyorsanız yapmanız gereken kas yapmak ve aktif olmaktır. Gün içinde ne kadar çok
hareket ederseniz o kadar çok kalori harcarsınız. Sabah yapılan egzersizlerin metabolizmanızı hızlandırdığını da hatırlatalım.
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst