Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
100,806
sdC
36,547
Eqe
31,116
31,017
23,588
TEO
22,076
aSk
20,421
19,589
12,439
11,363

Motosikletin İçin Kaskını Nasıl Seçmelisin?

WiLdRose

𝓶𝓸𝓶𝓮𝓷𝓽𝓸 𝓶𝓸𝓻𝓻𝓲 ..
Yönetici
TF Root
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
100,806
Tepkime puanı
53,681
Puanları
1,907
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Bir seçim yapınız
image.jpeg

Yaşanan trafik kazaları göz önüne alındığında özellikle motosiklet kazalarının diğer kazalara oranla daha fazla ölüm riski yarattığı biliniyor. Bu nedenle motosiklet kullanan sürücülerin kesinlikle kaliteli ve dayanıklı güvenlik ekipmanlarına sahip olması gerekiyor. Oluşabilecek kazalarda özellikle kafaya alınabilecek darbeleri önlemek amacıyla motosiklet kaskı takmak her ne kadar zorunlu olsa da kimi sürücülerin bu kurala uymadığı görülüyor. Sürüş güvenliğini ve konforunu artıracak motosiklet kaskları ile ilgili detaylı bir araştırma yaptık. Hadi, birlikte göz atalım.


Kafa ölçüsü

motosiklet, kask, alışveriş, seçim, güvenlik, konforMotosiklet tutkunlarının kask seçimi yaparken dikkat etmesi gereken en önemli kriter kaskın sürücüye sağladığı konfordur. Aksi takdirde sürüş deneyimi oldukça fazla zarar görecektir. Bu noktada kask alırken tarzı ve renginden ziyade kaskın sağladığı konfora odaklanmalısın. Seçeceğin kaskın kafa ölçüne uygun olup olmadığına dikkat ederek satın alma kararını vermelisin. Bu sayede motosiklet üzerinde geçirdiğin zamandan daha fazla keyif alabilirsin.


Kullanım amacı

motosiklet, kask, alışveriş, seçim, güvenlik, konfor


Kask seçiminde bir diğer önemli faktör de kaskın kullanım amacıdır. Motosiklet üzerinde hız yapmayı seviyorsan kesinlikle Full Face ya da tam kapalı veya çenesi açılabilen modüler kask seçimi yapmalısın. Bu aynı zamanda güvenliğin için de oldukça önemli bir faktör. Uzmanlar Full Face olarak adlandırılan tam kapalı kaskların güvenlik açısından daha iyi olduğunu belirtiyor. Normal hızdaki sürüşler için ise çenesi açılabilen modüler kaskları tercih edebilirsin.


Cam özelliği

motosiklet, kask, alışveriş, seçim, güvenlik, konfor


Kask camı belirli bir hızın üzerine çıkan sürücüleri rüzgara ve yüzüne çarpabilecek diğer maddelere karşı korur. Bu nedenle kask seçimi yaparken kask camına dikkat etmelisin. Seçeceğin kaskın camı dayanıklı, kaliteli ve çizilmelere karşı dirençli olmalıdır. Uzmanlar kalitesiz camlara sahip olan kaskların belirli kullanım sürelerinden sonra sürücünün görüş açısını da kısıtladığını dile getiriyor. Öte yandan kask seçerken bir diğer cam kriteri de nefes alıp verme sırasında kask camının buğulanmamasıdır. Aksi takdirde kaza senaryolarının yaşanması kaçınılmaz olacaktır.


Havalandırma

motosiklet, kask, alışveriş, seçim, güvenlik, konfor


Kask seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da kaskın hava almasıdır. Aksi takdirde bu durum uzun kullanımlarda sürüş deneyimini düşürecektir. Havalandırma kalitesi düşük olan kasklar uzun süreli kullanımda terlemene ve huzursuz hissetmene neden olacaktır. Birçok kask modelinde havalandırma özelliğinin bulunduğunu ancak işlevsellik açısından aralarında farklılıklar olduğunu unutmamalısın. Seçeceğin kaskın işlevsel özelliklerini de kontrol etmelisin.


Güvenlik belgesi

motosiklet, kask, alışveriş, seçim, güvenlik, konfor


Kask üreten firmaların ve markaların belirli standartlara sahip birtakım güvenlik belgeleri bulunuyor. Bu belgeler DOT, ECE, Snell, BS ve As olarak sıralanıyor. Bu noktada kask seçimi yaparken tercih ettiğin markanın özellikle Avrupa standartlarına uygun olan ECE belgesine sahip olduğuna dikkat etmelisin. ECE belgesine sahip kaskların defalarca ve farklı senaryolarda güvenlik testlerine tabi tutulduğunu unutmamalısın.


Kaskın ağırlığı

motosiklet, kask, alışveriş, seçim, güvenlik, konforMotosiklet kasklarının ağırlıkları kullanılan malzemeye ve özelliklerine göre değişiklik gösterir. Bu noktada hafif kaskları tercih etmeye özen göstermelisin. Ağır kask tercihlerinde sürücülerin özellikle uzun sürüş deneyimlerinde çeşitli problemler yaşadığı biliniyor. Özellikle çenesi açılabilen modüler kaskların diğer tam kapalı Full Face kasklara oranla daha ağır olduğu belirtiliyor. Ağırlık karşılaştırması yaparken kaskın sınıfına da dikkat etmelisin.

Kullanım ömrü

motosiklet, kask, alışveriş, seçim, güvenlik, konfor


Motosiklet kasklarının kullanım ömrü kullanım şekline bağlı olmakla beraber ortalama olarak 5 yıldır. Ancak deforme olmuş, camı çizilmiş veya kaza geçirmiş kaskların bir an önce değiştirilmesi gerektiğini unutmamalısın. Aksi takdirde hem sürüş güvenliğin hem de konforun olumsuz yönde etkilenecektir.
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst