Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
sdC
36,548
28,141
Eqe
26,593
TEO
22,076
21,841
aSk
20,421
18,340
12,439
11,292

Nasıl Radyo Programcısı Olunur ?

OnuuR

Banlı Üye
Katılım
3 Eki 2017
Mesajlar
93
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Cinsiyetiniz
Bay
Burc
Koç
Memleket
61 Trabzon
Nerden:
34 İstanbul
Siz de radyo programcısı olmak ister misiniz ?

Bu önerilere kulak vermelisiniz…


Radyo programcılığı yapan kişilerin büyük bir bölümü, geçmiş yaşamlarında ticaret ile uğraşmış kişilerdir. Günümüzde iyi bir radyo programcısı olabilmek için; aktif bir konuşma yapısına sahip olunması gerekiyor. Radyo programcılığında, radyo programcısı olmak isteyen kişiler, hiçbir radyo programcısından uyarlanmadan; kendi tarzlarını ortaya koymaları gerekmektedir. Günümüzde radyo programcılığı yapan kişilerin büyük bir çoğunluğu bilim haberlerini, gündemde olan ilginç olaylar ve haberler gibi konuları seçerek, bu konulara kendi yorumlarını katarak eğlenceli bir yapıya sokmaya çalışırlar.


Eğer bir radyo programcısı olmak istiyorsanız; ilk öncelikle kendi tarzınızı ortaya koymanız ve konuşma yeteneğinizi geliştirmeye çalışmalısınız. Genelde halk arasında espri yapan kişilere; ay çok komik sen komedyen ol" gibi ifadelerde bulunurlar. Aslında radyo programcılığı da bunun gibi düşünülebilir. Radyo programcısı olabilmek için doğuştan gelen bir yeteneğe sahip olmak sizin için bir artıdır. Bunların yanı sıra; etkileyici bir ses yapınızın olması, dinleyicilerin bütün dikkatinizi size toplamasına yardımcı olacaktır. Böylelikle bu da sizin için bir artıdır.

Radyo programcısı olmak istiyorsanız, bu mesleğe adım atmadan önce kendinize ufak bir dinleyici kitlesi oluşturarak karşınızdaki insanlara anlatımlarda bulunarak kendinizi eğitebilirsiniz. Radyo programcılığı sektöründe iş bulma olasılığı geçmiş yıllara bakıldığında günümüzde oldukça çoğalmıştır. Teknolojinin ilerlemesiyle beraber, normal radyolar bir kenara bırakılıp internet radyoculuğu ön plana çıkmıştır. Durum böyle olunca radyo programcılığı arayışında yükseliş olmuştur. Eğer siz de çekirdekten yetişmek istiyorsanız kendi tarzınızı ortaya koyarak bir başlangıç yapabilirsiniz.


Eğer radyoculuk için bir yeteneğiniz yoksa, kendi kendinizi eğitmeyi öğrenmeniz gerekmektedir. Bu eğitimi ise, radyolarda, radyo programcılığı yapan kişileri dinleyerek, onların radyo sunumlarını dikkate alarak kendinizi radyo programcılığı alanında bir nebze dahi olsa geliştirebilirsiniz.


 

Belinda

The best or nothing.
TF Üyesi
Katılım
3 Şub 2016
Mesajlar
2,158
Tepkime puanı
36
Puanları
48
Burc
Aslan
Memleket
16 Bursa
Nerden:
Yeni Zelanda
bence radyo programcısı olmak için illa ki dilinin dönmesi ya da başladığın cümleyi bitirmen gerekmiyor..
özellikle şarkı hazinenin geniş olması lazım. şöyle ki ilk yayıncılığa başladığım zamanlarda evet diksiyonum düzgündü, başladığım cümleyi bitirebiliyordum, şarkı sunumunu başarı ile yapıyordum, gelen konuklar ile sohbet edip yayını sürükleyici bir hale getiriyordum lakin bir şey eksikti o da belirttiğim gibi ilk zamanlar şarkı arşivim zengin değildi. çünkü önceden bir şeye taktığım zaman sanki başka hiçbir şey yokmuş gibiydi.
Dünya da bir tek o şarkı var ve ben hep onu dinlemeliydim ;d şükür ki o tabularımı yıktım, parçaladım, pinçik ettim! ;d
demem o ki; şarkının her türlüsünü bilmeli bir yayıncı, bir yerde duyduğunda kime ait olduğunu bilmeli, sunarken o şarkı hakkında yorum yapabilmeli..
tşk syglr svglr
 

Nif

TF Üyesi
Katılım
7 Şub 2018
Mesajlar
5,820
Tepkime puanı
58
Puanları
48
Cinsiyetiniz
Bayan
Burc
Terazi
Memleket
35 İzmir
Nerden:
35 İzmir
İlgi Alanı:
RaKı Varsa Huzur Var
Aynen katılıyorum balıma.
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst