Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
sdC
22,372
TEO
20,703
aSk
19,734
18,632
Eqe
18,253
14,333
11,256
10,986
10,963

Nedir Bu Corpus Callosum?

VLaD

ℍ𝕖𝕣 𝕚𝕟𝕤𝕒𝕟 𝕜𝕖𝕟𝕕𝕚𝕤𝕚𝕟𝕚𝕟 𝕥𝕒𝕟𝕣ı𝕤ı𝕕ı𝕣.
Yönetici
Süper Admin
Katılım
20 Haz 2015
Mesajlar
8,103
Tepkime puanı
6,000
Puanları
113
Mesleğin
Kalite Kontrol
Cinsiyetiniz
Bay
Yaş
33
Burc
Aslan
Memleket
09 Aydın
Nerden:
09 Aydın
İlgi Alanı:
Gizemli İlimler
Corpus Callosum


Corpus callosum, beynin iki yarımküresini birbirine bağlayan sinir ağlarından oluşan kısımdır. Latince’de “sert cisim” anlamını ifade eder. Corpus callosum, keseli memeliler harici geriye kalan tüm memelilerde bulunan bir yapıdır. Serebral korteksin hemen altında yer alır.
Corpus Callosumun İşlevi Nedir?

Beynin iki yarım küresini sinirlerle bağlayan corpus callosum, beynin iki yarımküresi arasındaki iletişimin sağlanmasında rol oynar. Bilindiği üzere beynin sol kısmı vücudun sağ yarısını, sağ kısmı ise vücudun sol yarısını kontrol eder. Corpus callosumun kritik seviyede önemli olma sebebi budur, çünkü hasar görmesi durumunda birçok nörolojik sorunla karşılaşmak olasıdır.

Corpus callosum, beynin kısımları arasında en yoğun yapıya sahip olanıdır. İçerisinde bulunan sinir uzantıları 200-250 milyon arasında değişiklik gösterir.
Corpus Callosum Eksikliği


Ortalama 4.000 doğumda bir görülen “Corpus Callosum Agenezisi” adıyla bilinen rahatsızlık, bireyin corpus callosumunda eksiklik bulunması veya corpus callosumunun olmamasından kaynaklanır.

Doğumdan sonra 4-7 aylık süreçte oluşan korpus callosum, birey büyüdükçe sürekli gelişir ve değişir. Corpus callosum agenezisinin sebepleri kromozom eksikliği, doğum öncesi sorunlar ve ya genetik sebeplerdir. Bu hastalık, iletişimde ve algılamada sorunlara sebep oluyor. Daha nadir görülen görmede yetersizlik, hareket koordinasyonu sorunları, yüz ifadesinde bozukluk gibi sorunlara da yol açabildiği görülür.

Başta corpus callosumun beynin iki tarafı arasında önemli bir bağlantı olduğundan bahsetmiştik. Peki nasıl oluyor da korpus callosuma sahip olmayan bireyler hayatlarını devam ettirebiliyor? Beynin sağ ve sol bölümünün iletişimleri nasıl sağlanıyor?

Yapılan araştırmalar beyin fonksiyonlarının durağan anlarda hem sağlıklı hem de sağlıksız beyinlerde aynı göründüğünü gösteriyor. Bu da beynin corpus callosumun eksikliğini, farklı bir bağlantı kurarak kapamaya çalıştığı düşüncesini ortaya çıkardı. Beynin bu eksikliği nasıl kapadığı ise henüz bilinmiyor.
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst