Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
TEO
20,681
aSk
19,734
Eqe
18,257
15,439
13,038
sdC
12,356
11,258
10,961
10,917

Ordinaryüs Nedir, Kime Denir?

MysteriouS

Alim bazı şeyleri bilir, cahil ise her şeyi..
Yönetici
TF Moderatör
Katılım
19 Kas 2015
Mesajlar
1,024
Tepkime puanı
1,092
Puanları
113
Memleket
17 Çanakkale
Nerden:
17 Çanakkale
Ordinaryüs, 1960 tarihinde yasal olarak kaldırılan bir unvandır. Türk üniversite kurumlarında minimum 5 yıl olmak şartı ile profesör olarak çalışan ve üstün bilimsel dersler vererek tanınan, diğer öğretim üyeleri aralarından seçim yapılarak kabul edilen, bilim kürsü yönetimi tarafınca görev verilen bilim adamlarına ordinaryüs denmektedir. Türkiye’nin 2547 YÖK kanununda bulunan Akademik Unvanın son sahibi ise Ord. Prof. Dr. Reşat Kaynar olmuştur.
Alman akademi sisteminden alınan ordinaryüs unvanına hak kazanan kimse profesör ve bilim adamıdır. Belirli bir hedefe yönelik hizmet veren ordinaryüs, bilimsel çalışmalar alanında çeşitli eğitimler vererek öğrenmeyi kolaylaştıran çeşitli metotları bulunmaktadır.


Nasıl Ordinaryüs Olunur?
Eskilerde ordinaryüs hocaların hocası olarak bilinmekte ve yüksek bilim eğitimi veren kişilere denmekteydi. Her ne kadar bu unvan kalkmış olsa da kağıt paraların arkasında ülkemizde bulunan ordinaryüs profesörlerin örneklerini görebiliriz. Örneğin 5 TL kağıt paranın arkasında bilim tarihçisi olan Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı bulunmaktadır. 10 TL kağıt paranın arkasında ise ünlü matematikçi Ord. Prof. Dr. Cahit Arf yer almaktadır.
Ordinaryüs olabilmek için profesör unvanı bulunması gerekiyor. Bununla birlikte Türk üniversitelerinde en az 5 yıl olarak profesör görevi yapmanın yanı sıra bilimsel araştırmalar yaparak üstün eğitimler verilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra okul yönetimi, bilim kürsüsü ve öğretim üyeleri tarafından seçilerek yapılan akademik unvan olan ordinaryüs alınabilmektedir. Ancak çoktan beridir bu kalktığı için şimdi ise bu unvan bulunmamaktadır.
Bu yazımızda ordinaryüs kimdir, kime denir, TDK, unvanı nasıl alınır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst