Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
TEO
20,609
aSk
19,734
Eqe
18,257
14,990
12,896
11,258
sdC
10,956
10,955
10,921

Osmanlı kervanlarının Büyük Menderes’i aşmasını sağlayan tarihi Hançalar Köprüsü

TheGirLinBlack

Geceye aşık bir kadını güneşin yapamazsın..
Yönetici
Süper Admin
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
47,504
Tepkime puanı
16,113
Puanları
113
Konum
Almanya
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Burc
Koç
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Avrupa
Osmanlı kervanlarının Büyük Menderes’i aşmasını sağlayan tarihi Hançalar Köprüsü



Denizli’nin Çal ilçesindeki Hançalar ile Süller mahallelerini birbirine bağlayan tarihi Hançalar Köprüsü, yapım tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte 700 yıllık bir geçmişe sahip.

Büyük Menderes Nehri üzerinde yer alan bu köprü, Roma Dönemi’nde Roma yolları güzergahına yapılan köprülerden biriydi.




Kesme taş malzemeden inşa edilmiş olan köprünün uzunluğu 65, genişliği ise 4,20 metre. Yuvarlak kemerli üç gözü bulunuyor ve ayaklarının genişlikleri 3,30 metre. Orta kemerin açıklığı 8 metre, yüksekliği 4,10 metre. Yan kemerlerin genişlikleri ise 6,75 metre, yükseklikleri de 3,30 metre.



Köprü ayaklarının güney cephelerine üçgen formlu selyaranlar yapılmış. Klasik Osmanlı köprü mimarisi özelliklerini yansıtan Hançalar Köprüsü, ayaklarındaki kitabelere göre Hicri 1302 (Miladi 1884-1885) ve Miladi 1934 yıllarında onarılmış. Köprünün onarımlarında moloz taş kullanılmış ve köprü günümüzde de hala kullanılıyor.




Köprü, Osmanlılar döneminde Çal yakınlarında kurulan Kayı Pazarına giden yol güzergahında bulunmasından ve ticari amaçlı kervanların geçiş yapmasından dolayı tarih içinde büyük önem taşımış. Hançalar Köprüsü’nün üç kemerinden orta kemer, yan kemerlerden yüksek ve geniş tutulmuş. Bu haliyle Roma Dönemi köprülerinin özelliğini taşıyor.




Son dönemde ortaya atılan bir dedikodu ve iddia sonrası definecilerin hedefi haline gelen Hançalar Köprüsü’nün bazı noktaları, kaçak kazılar sonrası zarar gördü. Bunun üzerine Çal Belediyesi yıllar sonra Hançalar Köprüsü’nden geçişi restore çalışması sebebiyle kapadı.




Köprünün bulunduğu alan mesire alanı haline getirildi. Vatandaşlar burada sıcak havalarda Büyük Menderes'in suyunun da çekilmesiye birlikte serinlemek için vakit geçiriyor. Su kenarlarına yapılan oturma grupları ile vatandaşlar oturma ve dinlenme imkanına sahip olmuş oldu.



Tarihe tanıklık eden köprüyü görmek ve fotoğraf çektirmek için yerli ve yabancı tursitlerin ilgisi bu noktada her geçen gün artıyor.
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst