Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
103,750
sdC
36,546
Eqe
34,984
34,975
25,492
TEO
22,076
21,058
aSk
20,421
12,443
11,363

Panter Bukalemunu Nasıl Bir Hayvandır?

Eqe

Owner
Yönetici
TF Owner
Katılım
25 Ocak 2018
Mesajlar
34,984
Tepkime puanı
6,757
Puanları
113
Cinsiyetiniz
Bay
Panter bukalemunu, Madagaskar’a özgü bir bukalemun türüdür. Bu renkli sürüngenler evcil hayvan ticaretinde çok popülerdir. Panter bukalemunları canlı mavi, kırmızı, yeşil veya turuncu olabilir. Dişiler genellikle nerede bulunurlarsa bulunsunlar, pembe, şeftali veya parlak turuncu, bronz ve kahverengi kalırlar, ancak farklı renk aşamaları arasında desen ve renklerde küçük farklılıklar vardır. Bu türdeki erkekler dişilerden daha büyük ve daha canlı renklidir.

Panter Bukalemunu


Davranışları ve Yaşam Tarzı
Panter bukalemunları yalnız ve çok bölgeseldir. Hayatlarının çoğunu çiftleşme mevsimi dışında tek başına geçirirler. İki erkek temas ettiğinde, renklerini değiştirecek ve bedenlerini şişirecek, egemenliklerini göstermeye çalışacaktır. Genellikle bu güç gösterisi bu aşamada sona erer, kaybeden geri çekilir, sıkıcı ve koyu renkler dönerler. Bazen, rakiplerden hiçbiri geri adım atmazsa, fiziksel kavgayla sonuçlanır.

Panter bukalemunları gün boyunca en aktif hayvanlardır ve günlerini ağaçlarda böcek arayarak geçirir. Panter bukalemunları, ağızdan hızla uzayabilecek çok uzun dillere (bazen kendi vücut uzunluklarından daha uzun) sahiptir. Dil dışarıya hızla uzanır ve avı yaklaşık 0.0030 saniye içinde vurur. Bu elastik dilin ucunda, kalın mukusla kaplı kaslı yapı bir vantuz oluşturur. Uç bir av maddesine yapıştığında, panter bukalemunun güçlü çenelerinin ezdiği ve tüketildiği ağza hızla geri çekilir.

Panter bukalemunları etoburdur (böcek öldürücü). Diyetleri böceklerden, küçük kuşlardan ve diğer sürüngenlerden oluşur.

Üremeleri
Panter bukalemunları, bir erkeğin birden fazla dişi ile eşleştiği çok eşlidirler. Üreme bölgeye göre değişir ancak genellikle Ocak ve Mayıs arasında görülür. Yumurta taşırken, dişiler, çiftleşme niyetinde olmadıklarını erkeklere göstermek için koyu kahverengi veya siyah turuncu çizgili renge dönerler. Dişiler, gelişme döneminde yiyecek ve besin tüketimine bağlı olarak 10 ila 40 yumurta bırakabilir. Yumurtalar genellikle kazılan oyuklara gömülür ve 240 gün içinde yavrular yumurtadan çıkar. Yumurtadan çıkan yavrular yaklaşık 0.25 ila 0.75 g ağırlığındadır. En az yedi aylıkken üreme olgunluğuna ulaşırlar.

Bu bukalemunların gözleri sürüngenler arasında en belirgindir. Gözleri birbirinden bağımsız olarak hareket eder ve Panter bukalemunlarına vücutlarının etrafında 360 derecelik bir görüş açısı verir.

Alinti
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst