Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
TEO
20,617
aSk
19,734
Eqe
18,257
15,029
12,896
11,258
sdC
11,136
10,961
10,921

Parazitler Tamamen Yok Olmadan Önce Harekete Geçmemiz Gerektiyor

TheGirLinBlack

Geceye aşık bir kadını güneşin yapamazsın..
Yönetici
Süper Admin
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
48,209
Tepkime puanı
16,601
Puanları
113
Konum
Almanya
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Burc
Koç
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Avrupa
Bir grup bilim insanı; konakçı, kan emici tipler olarak bilinen parazitleri tamamen yok olmadan önce kurtarmamız gerektiğini gösteren bir çalışma yayınladı. Detayları Biological Conservation dergisinde yayınlanan çalışmada, parazitleri korumak için izlenecek adımlardan bahsediliyor.

Dünya üzerinde soyu tükenme tehlikesi altında olan ve yeryüzünden tamamen yok olmadan önce kurtarmamız gereken birçok hayvan var. Pandalar, koalalar, balinalar ya da ahtapotlar bu canlılardan sadece birkaçı. Ancak bir grup bilim insanı, yardımımıza ihtiyaç duyan bambaşka bir grup olduğunu düşünüyor: parazitler.

Araştırmacılara göre bu canlılar, yalnızca kan emip asalak gibi yaşayan şeytanlar değil; aksine ekolojik denge için büyük bir rol oynuyorlar. Konakladıkları birçok türün hayatta kalmasını ve çoğalmasını etkileyen bu canlılar, basit bir örnekle balıkların beynini avcı kuşlara karşı daha savunmasız kılacak şekilde karıştırarak, avcı kuşların balıkları avlama şansını 30 katına kadar artırıyorlar.

'Toplum olarak parazit biyoçeşitliliğinin değerini bilmiyoruz'Parazitlerin, çeşitliliği inanılmaz derecede fazla olan bir tür olduğunu söyleyen Washington Üniversitesi'nden Ekolojist Chelsea Wood, toplum olarak bu biyolojik çeşitliliğin değerini bilmediğimizi düşünüyor. Wood, tam da bu sebeple yaptıkları çalışmanın amacının ise parazitlerin daha ne işe yaradıklarını bile tam olarak bilmeden onları kaybediyor oluşumuza vurgu yapmak olduğunu belirtiyor.

Wood ve ekibinin yayınladığı makalede, küresel çapta bir parazit korumaplanının nasıl oluşturulacağına odaklanılıyor. Detayları Biological Conservation dergisinde yayınlanan çalışmada yazarlar, yaşam ağacı boyunca ve her ekosistemde bulunan parazitlerin ekolojik açıdan dünyadaki en önemli canlılardan bazıları olduğunu, ancak vahşi yaşamı ve ekosistemi koruma çalışmalarının neredeyse hiçbirine dahiledilmediklerini vurgu yapıyorlar.

Küresel parazit biyoçeşitliliğini geliştirecek 12 hedef belirlendi:
Bu sebeple Wood ve ekibi, önümüzdeki 10 yıllık periyot için araştırma, savunma ve yönetim yoluyla parazit biyoçeşitliliğini geliştirecek 12 hedefbelirledi. Bu hedefler; veri toplama ve sentezleme, risk değerlendirme ve önceliklendirme, koruma uygulaması, sosyal yardım ve eğitim olmak üzere toplam 4 gruba ayrıldı.

Oldukça iddialı olan bu hedefler, parazitlik ile ilgili eğitimlerden, nesli tükenmekte olan parazitleri resmi olarak korumaya kadar pek çok aşamayı içeriyor. 12. yani son aşama ise dünyadaki tüm parazit türlerinin yarısını tanımlamayı içeriyor. İlk %50'lik hedef ile araştırmacılar, küresel parazit biyoçeşitliliği hakkındaki anlayışımızın büyük ölçüde gelişeceğine inanıyorlar.
 

sdC

Tanısan sen de sevmezsin..
Yönetici
TF Admin
Katılım
9 Ocak 2020
Mesajlar
11,136
Tepkime puanı
11,198
Puanları
113
Konum
Beykoz
Mesleğin
Eğitim Görevlisi
Cinsiyetiniz
Bay
Burc
Yengeç
Memleket
17 Çanakkale
Nerden:
34 İstanbul
İlgi Alanı:
Jazz ve Belgesel
Şu konu başlığını nasıl yanlış okuduğuma kendim bile şaşırdım.
 

TheGirLinBlack

Geceye aşık bir kadını güneşin yapamazsın..
Yönetici
Süper Admin
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
48,209
Tepkime puanı
16,601
Puanları
113
Konum
Almanya
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Burc
Koç
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Avrupa

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst