Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
sdC
26,498
TEO
20,703
20,603
aSk
19,736
Eqe
18,252
16,087
11,256
11,008
11,003

Partnerinizle Ayrılmadan Önce Kendinize Sormanız Gereken 10 Soru

TheGirLinBlack

gє¢єує αşıк вιя кα∂ıиı güиєşιи уαραмαzѕıи..
Yönetici
TF Root
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
74,237
Tepkime puanı
38,499
Puanları
1,907
Konum
Almanya
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Burc
Koç
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Avrupa
Kararınızdan Emin Misiniz? Partnerinizle Ayrılmadan Önce Kendinize Sormanız Gereken 10 Soru


Kuşkusuz bütün ilişkilerde amaç mutlu ve sağlıklı bir birliktelik yaşamaktır. İkili ilişkilerde iki tarafın da birbirinden beklentileri bulunur. Ancak ne zaman ki hayal kırıklığı başlar, tam o noktada çiftler birbirini ve yaşadığı ilişkiyi sorgular. Eğer sorunlar çözülemeyecek boyuta ulaşırsa beraberinde güvensizlik ve hayal kırıklıkları ortaya çıkar. İlişkiye yüklediğiniz anlam ve partnerinizden gördüğünüz davranışlar uyum göstermiyorsa artık ciddi bir karar almanın vakti gelmiş demektir. Kendinizi ve karşınızdaki kişiyi yıpratmadan sağlıklı bir iletişimle ilişkiyi noktalamak bazen en doğru seçenektir. Ancak ayrılma kararınızı mutlaka iyi analiz etmeniz gerekir. Hatayı ve kusuru tek tarafa yüklemeden objektif olup sağlıklı bir karar almaya dikkat etmelisiniz. Ayrılık büyük bir karardır. Üstelik partnerinizle yaşanan uzun yıllar ve birlikte paylaşılmış sayısız anı varsa böyle bir kararı almak çok daha zor bir hal alacaktır. Ancak bazen var olan ve çözülemeyen sorunların sizi daha fazla etkilemesine izin vermeden bu kararı almaya cesaret etmek gerekir. Kararınızın doğru olduğundan emin değilseniz, kendinize birkaç soru sorun. Eğer yaşadığınız ilişki sizi aşağıya çekiyor ve mutsuz ediyorsa bu sorular doğru karar almanıza yardımcı olabilir.


Uzmanlara göre ayrılık sonrası depresif durumunuzun göründüğünden daha ciddi olduğuna dair işaretler bulunuyor. Peki bu işaretler neler? Detaylarını merak ediyorsanız Kırık Kalpler Buraya! Kalp Kırıklığınızın Ciddi Bir Boyuta Ulaştığının 13 İşareti içeriğimize göz atabilirsiniz.


1. Kararımı etkileyen biri var mı?

partnerinizlePartnerinizden ciddi olarak ayrılmayı düşünüyorsanız, bu kararınızı neyin veya spesifik anlamda kimin etkilediğini düşünmelisiniz. Eğer ebeveyn ısrarı ya da arkadaş çevrenizin fikirleri ile bu kararı alıyorsanız bu durumu sorgulamanız gerekir. Evet yakın çevrenin fikirleri bazen yardımcı ve yol gösterici olabiliyor. Ancak günün sonunda kararı verecek olan sizsiniz ve seçimi yalnızca sizin yapmanız gerek.

2. Aynı temel değerlere sahip miyiz?Siz ve eşiniz ilk kez bir araya geldiğinizde, benzer ilgi alanlarınız olduğunu fark ettiğiniz için başlangıçta güçlü bir bağ kurmuş olabilirsiniz. Ancak şimdi bir sonraki adımı atmayı veya ayrılmayı düşündüğünüz bir noktadaysanız, ikinizin ortak değerler konusunda aynı fikirde olup olmadığınızı kendinize sormanız gerekiyor. Günlük yaşamda tercihler değişir ancak temel değerler aynı kalır. Eşinizden ayrılma zamanının geldiğini hissediyorsanız bahsettiğimiz temel değerlerin ne durumda olduğunu iyi analiz etmenizde fayda var.


3. Çocuğumun gelecekte partnerim gibi biriyle birlikte olmasını ister miyim?

partnerinizle


Partnerinizle son zamanlarda yolunda gitmeyen anlar ve çözülemeyen sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Bu noktada kendinize yönelttiğiniz bazı sorular ayrılık sürecinizi daha sağlıklı hale getirebilir. Şimdi bir gerçeklik testinden bahsedeceğiz. Çocuklar ebeveynler için oldukça kıymetlidir. Gözünüzden sakındığınız çocuğunuzun gelecekte sağlıklı bir ilişki yaşamasını gayet tabii istersiniz. Peki çocuğunuzun gelecekte tıpkı eşinizin davranışlarına sahip biriyle birlikte olmasını ister miydiniz? Cevabınız hayır ise bu cevabı, içinde bulunduğunuz ilişkiyi bitirmek için doğru yöne gittiğinizin bir işareti olarak kabul edebilirsiniz.


4. Bu durum benim için bir rutin mi?

partnerinizleYaşadığınız hemen her ilişkinizde birkaç ay sonra partnerinizden ayrılmayı düşünmeye başlayan biri misiniz? En ufak bir işaretle hemen ilginizi kaybetmeye mi başlıyorsunuz? Kendinize bunun gerçek bir dürtü mü yoksa sadece sizin için bir rutin mi olduğunu sorun. Birinden ayrılmak istemenizin nedeni bu kişiye özel mi yoksa birden fazla kişi için de bu durum geçerli mi? Modern flört ve ilişki koçu olan Clara Artschwager bunı, “Yaşanan bu durum birden fazla kişi için geçerliyse, bu genellikle ilişkilerde daha sınırlayıcı bir rutinin işaretidir.” diye özetliyor. Birine yakınlaşmaktan korkuyor musunuz? Bağlanmak sizin için korkutucu mu? Önce bu soruların cevaplarını bulmanız ayrılık kararınızda sağlıklı yol alabilmeniz için size yardımcı olacak.


5. Hala mutlu muyum?

partnerinizeSağlıklı bir ilişki içinde olmak her şeyin her zaman yolunda olduğu anlamına gelmez. Yol boyunca zorluklarla karşılacaksınız. Ancak partnerizle birlikte bunların üstesinden geldikçe daha güçlü olacaksınız. Nitekim bu zorlukların bir stres derecesi olduğunu da unutmayın. Sürekli kavga ediyor olmanız, birbirinizi destekleseniz bile, bir çift olarak kalmanız gerektiği anlamına gelmez. Eğer yaşadığınız birliktelik size artık neşe ve huzur getirmiyorsa yollarınızı ayırmanın vakti gelmiş demektir. Kendinize dürüst bir şekilde “Hala mutlu muyum?” diye sorun. Cevabınız hayır ise artık kendi yolunuza gitmeniz doğru bir karar olacaktır.


6. Partnerimin yanında, olduğum kişiden hoşlanıyor muyum?

partnerinizle


“En iyi ilişkiler, bizi en iyi halimiz olmaya davet eden ilişkilerdir. ” diyor klinik psikolojik danışman Dr. Alexandra Solomon. İçinde bulunduğunuz ilişkide kendinizi objektif olarak seyredin. Gördüğünüz kişi sizi mutlu ediyor mu? Partnerinizle birlikteyken geçirdiğiniz bir gün sizi en iyi versiyonunuza yaklaştıran günlerden biri mi? Mutlu ve sağlıklı bir ilişkinin temeli merak ve şefkatin daima devam etmesidir. Partnerinizin yanındayken en berbat halinizle bile olduğunuz kişiden hoşlanıyorsanız ve bu konfor alanını sağlayan sağlıklı bir iletişiminiz varsa ayrılık kararınızı tekrar gözden geçirebilirsiniz. İçinde bulunduğunuz ilişki sizi şefkatle büyütüyor, güçlendiriyor ve olduğunuz kişiyi daha fazla sevmenize olanak sağlıyorsa sağlıklı bir ilişkinin içinde olduğunuzu söyleyebiliriz.


7. Şu anda istediğim bu mu?

partnerinizleEğer yalnız kalmak için partnerinizden ayrılmayı düşünüyorsanız, bunun gerçekten ayrılık isteği olduğunu mu yoksa sadece biraz zamana ihtiyacınız olduğunu mu kendinize sorun. Artık yeni bir şey olmadığında içinde bulunduğunuz ilişki size rutin ve sıkıcı gelebilir. Böyle hissetmeniz çok normal. Ancak tek şikayetiniz buysa, birlikte yeni şeyler deneyerek ilişkinizi canlandırabilirsiniz. Bu kısmı tamamen hayal gücünüze bırakıyoruz. Ayrıca ilişkinizde bir birey olarak ilerleyebilmek için alanınız olduğu hissetmelisiniz. Bu nedenle daha fazla bireysel zaman planlamanız gerekebilir. Tercih edilmiş yalnızlıktan sonra hala yalnız kalmayı istiyorsanız, belki de bu sizin için doğru seçimdir. Ayrılık kararı almadan önce kendinize soracağınız en önemli sorulardan biri de tam olarak budur.

8. Şu anda hayatımda karmaşık şeyler oluyor mu?
Kendinizi ayrılıp ayrılmamak gibi büyük bir kararı düşünürken bulduğunuzda , hayatınızın diğer bölümlerini gözünüzün önüne getirin. Yaşamınızda işleri karmaşıklaştırabilecek büyük zorluklar olup olmadığını düşünün. Sadece iş mi değiştirdiniz? Ailenizde yakın zamanda bir kayıp oldu mu? Hayatında bu kadar şey olurken duygusal bir ilişkiyi sürdürmekte zorlanıyor musun? Bu eş zamanlı sorunların stresini ve hayal kırıklığını duygusal ilişkinize ve partnerinize yansıtıyor olabilirsiniz. Ancak partnerinizin sizi bu zor anlarda desteklemediğini fark ederseniz, bu durum onun, sizin için doğru kişi olmadığının bir işareti olabilir. Hayatınızda karmaşık şeyler olurken size destek olmak istemeyen biri için alabileceğiniz en doğru karar ayrılık olacaktır.


9. Sadece sıkıldım mı?

partnerinizleAslına bakılırsa bütün ilişkiler sürekli olarak yenilik, heyecan, istikrar ve benzeri döngülerden geçiyor. Mevcut ilişkinizden sıkılmaya başladığınızı hissettiğinizde direkt gemiden atlamak yerine ilişkinizi analiz etmeyi deneyin. Yaşadığınız sorunun temelinde gerçekten heyecan eksikliği mi var? Eğer cevabınız evet ise, bu durağan enerjiyi değiştirmenin yolları olup olmadığını araştırın. İlişkinizde tekrar eden ve sıkıcı bir süreç yaşadığınızı düşünüyorsanız, partnerizle yeni ortak bir hobi edinmeyi deneyin. Belki de rutinin dışına çıkmak ve can sıkıntınıza son vermek için ihtiyacınız olan şey budur.

10. Eğer iç sesime güvenseydim neyi seçerdim?

partnerinizle


Ayrılık kararı alırken bazen netliği engelleyen şey kişinin kendine olan güven eksikliği olabiliyor. Eğer bir şeyleri bitirmek konusunda kararsızsanız kendinize şu soruyu sorun: “Güvensizlik hissetmeden net bir şekilde seçim yapsaydım, neyi seçerdim?” Bazen iç sesimizle bağlantımızı kaybedebiliyoruz ve işler bir anda karmaşık bir hal alabiliyor. Ancak siz istediğiniz sürece iç sesiniz sizinle olmaya devam edecek ve onu dinlemeniz kalbinizin derinlikleriyle bağ kurmak için önemli. Ayrılık gibi önemli bir karar alırken iç sese kulak vermek gerekiyor. Kendinizi değersiz ve güvensiz hissettiğiniz hiçbir yerde iç sesiniz kalmanıza izin vermez. Lütfen ona kulak verin. Çünkü siz çok değerlisiniz.
Kaynak: 1
 

JoyCe

NotAvailable
Yönetici
Süper Admin
Katılım
18 Eyl 2020
Mesajlar
8,682
Tepkime puanı
3,979
Puanları
113
Konum
Cappodocia
Mesleğin
Management officer
Cinsiyetiniz
Bayan
Burc
İkizler
Memleket
74 Bartın
Nerden:
50 Nevşehir
Çok haklı sorular.
Bak bende hak verdim 🙂
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst