Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
103,750
sdC
36,546
Eqe
34,984
34,975
25,492
TEO
22,076
21,058
aSk
20,421
12,443
11,363

Peygamberimizin Sünneti Ideal Hayat Tarzı

Eqe

Owner
Yönetici
TF Owner
Katılım
25 Ocak 2018
Mesajlar
34,984
Tepkime puanı
6,757
Puanları
113
Cinsiyetiniz
Bay

Peygamber Efendimiz’in (asm) hayatında uygulayıp, bizlere de tavsiye ettiği hal ve davranışlara sünnet deniyor. Peygamberimizin sünnetine uymak ve onun yaptıklarını yapmak dinimizin önemli gereklerinden biri.
İdeal hayat tarzı sünnetlerde

Bir Hadis-i Şeriflerinde Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (asm) “Ümmetimin fesadı zamanında benim sünnetime ittiba eden yüz şehid sevabı alır” buyurarak, sünnete uymayı teşvik etmiştir. Müslümanlar bir çok alışkanlıklarını sırf Peygamber sünneti ve tavsiyesi olduğu için yaparlar.

Ancak esasında bu ilke ve uygulamalar aynı zamanda sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir hayatın anahtarlarıdır. Bilim ve teknoloji geliştikçe asırlarca evvel iki cihan serveri olan Peygamberimizin uyguladığı ve söylediği şeylerin ve bizlere miras bıraktığı hayat tarzının esasında “ideal” hayat tarzı olduğu anlaşılıyor. İşte Peygamberimizin hayatında uygulayageldikleri ve bizleri de teşvik ettikleri bir kaç alışkanlık ve bilimsel çalışmalar ışığında bunların faydaları:

Yemeğe tuz ile başlanırsa beyin tarafından gönderilen bir uyarı sayesinde, midede mukus denilen sindirimi kolaylaştırıcı bir tabaka oluşturur ve midenin sindirime hazırlıksız yakalanmasını önler.

Yemek yerken yerde oturarak sol ayağı katlayıp sağ ayağı karna çekerek oturulup yenildiğinde, su ile doldurulmuş balon şeklinde olan midenin çıkış kısmını kapatarak yenilen gıdanın tam sindirilmeden bağırsaklara kaçması önlenir ve mide dolunca da doygunluk hissi vererek çok fazla yemeden kalkılması sağlanır.

Yemek yerken yemeğin ortasında su içildiğinde içilen su yenilen gıdaların sindirilmesine, gerekli vitaminlerin emilmesine katkıda bulunur ve midede doygunluk hissi vererek az yemeye vesile olur.

Oturularak ve en az 3 yudumda içilen su, dil ve ağız bölgesinde daha fazla duraksadığından tükürük bezleri için gerekli olan suyun emilimini arttırıp anti bakteriyel ve antioksidan etkiye sahip tükürüğün salgılanmasını arttırarak ağız ve diş sağlığına katkıda bulunur.

Uyurken sağ yana dönüp yatıldığında solda olan kalbimizin daha rahat çalışmasına sebep olarak, kalbi yormadan dinlenmiş bir vaziyette kalkılabilir.

Tuvalete girerken sol ayakla ilk adım atıldığında kaygan olan zeminde ayağın kayması durumunda sola göre daha güçlü olan sağ ayağın düşmeyi engelleyerek vücudu dengeler.

Banyo yaptıktan sonra ayaklara soğuk su dökmek kan dolaşımını hızlandırıp sıcak sudan dolayı genleşmiş olan damarların içindeki kanın aktivasyonunu arttırarak tansiyon düşüklüğünü önler ve savunma mekanizmasını güçlendirir.

Kesintisiz uyunan uzun gece uykuları, damarlarda vazodilatasyona sebep olur, uyku ortalarında kalkıp el yüz yıkamak (ör: abdest almak) az yorucu egzersizler yapmak (ör: teheccüd namazı) vazodilatasyonu engeller ve böylece daha zinde kalkılabilir.
nBütün bunlar, asırlar evvel Peygamberimiz’in (asm) yaptığı ve ümmeti için de tavsiye ettiği sünnet-i seniyyelerdir.
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst