Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
103,744
sdC
36,546
Eqe
34,881
34,864
25,484
TEO
22,076
21,058
aSk
20,421
12,443
11,363

ristan ve Isolde Destani

VLaD

Admin
TF Özel Üye
Katılım
20 Haz 2015
Mesajlar
11,104
Tepkime puanı
8,220
Puanları
1,905
Mesleğin
Kalite Kontrol
Cinsiyetiniz
Bay
Yaş
33
Burc
Aslan
Memleket
09 Aydın
Nerden:
09 Aydın
İlgi Alanı:
Gizemli İlimlerİlk defa 1210 yılında Gottfried von Strasburg tarafından derlenen Kelt kökenli İngiliz destanı. Dünya edebiyatının en güzel destanlarından biridir. Daha sonra 1300 yıllarında, 3344 dizeyle, Sir Tristram adıyla da yazılmış; fakat en önemli çalışmaları Sir Walter Scott yapmıştır.

Annesi Blanchefleur'le, babası Kral Rivalen'i kaybeden şövalye Tristan, İngiltere Kralı olan amcası Marke'a yollanır. Şövalye ruhu taşıyan cesur Tristan, burada amcasının sempatisini ve güvenini kazanır.

Kral Marke (Marc Cornaouailles), İrlanda Kralı'nın kızı Altın Saçlı İsolde ile evlenmek ister. Bu siyâsi evliliğe aracılık etmesi amacıyla şövalye Tristan'ı yollar.

Siyasi evliliğinden haberdâr edilen İsolde, buna karşı çıkmaz; fakat müstakbel kocasının kendisine aşık olmasını da ister. Bunun için, büyücüler, bir iksir hazırlarlar.

İsolde, bu iksirin başkalarının ele geçmemesi için onu en yakın arkadaşı Brangane'e verir. Kadın, bunu bir şarap şişesine boşaltır.

İngiltere'ye deniz ötesi yolculuk başlar. Gemide Brangane'nin yanlarından ayrıldığı bir vakitte, İsolde'yi korumak ve ona moral vermek amacıyla yanında bulunan Tristan, ona şarap ikram etmek ister. Şarap bulamayınca Brangane'nin çantasındaki şişeyi fark eder. Bunun bir Aşk İksiri olduğunu bilmeyen Tristan bundan bir kadeh İsolde'ye de verir. İşte ünlü aşkları, bu şekilde başlamıştır. İçeri giren Brangane, bunu fark eder; fakat artık elinden bir şey gelmez. İsolde, Tristan'a vurulmuştur.

Hayatlarının tehlikeye girmemesi için bu aşk, gizli tutulur. Tristan ve İsolde, gizli gizli buluşmaya başlarlar.


Onlar buluşurken bazı dedikodular, İsolde'nin kocası Kral Marke'a ulaşır. Kral, onların buluştuğu göl kıyısını öğrenir ve oraya gizlice saklanır. İsolde ve Tristan, orada buluşurlar; fakat ağaçların arasındaki gölgeyi fark edince doğaçlama bir tiyatro oynamaya başlarlar. İsolde, Tristran'a bu şekilde Kral ile olan evliliklerinin tehlikeye girebileceğini, kem göz taşıyanların bunu yanlış anlayabileceğini söyler. Kral bunu duyunca vicdan azabından kahrolur ve onlara daha iyi davranmaya başlar.

Dedikodular, gittikçe artmaktadır ve bunlar Kral'ın içindeki şüpheleri körüklemektedirler. Kral, en sonunda ikisinden de sarayı terk etmelerini rica eder. İkisi, sarayı terk edip bir ormana girerler. Ormanda geceyi geçirmek için bir mağara bulurlar ve orada uyurlar. Onları takip eden gözcüler, mağarayı krala haber verirler ve kral mağaraya gizlice girer.

Gördüklerine inanamamıştır; çünkü Tristan ve İsolde, ayrı yerlerde yatıyorlar ve aralarında bir kılıç duruyordur. Yatan iki kişinin arasına konan kılıç, orada namusu sembol etmektedir. Kral, bunun üzerine onları saraya tekrar davet eder. Törenle saraya yerleşirler.

Bu gizli buluşmalar devam ediyor, birçok köylü de onları görüyordur. En sonunda Kral, kendisi de bunları fark eder ve öfkeyle onları cezalandırır.

Korkunç son, gelmiştir. Tristan ve İsolde, ayrı ülkelere sürgüne gönderilirler.

Strasburg'un derlemesi, burada bitmektedir. Buraya kadar yazılan bölüm, 22.000 dizeden oluşmaktadır. Bırakmayıp zehirletmek istemesi, Tristan'ın zehirlenmesi fakat İsolde'nin kurtulmasıdır. İsolde, hikâyeye göre, Tristan ölmek üzere iken yanına gelir; fakat Tristan, onu göremeden ölmüştür. İsolde, onun yanında ölür.

Diğer bir anlatıya göre Tristan, sürgünde iken evlenmiş; fakat yeni karısı, onun sönmeyen aşkını öğrenmiştir. Tristan, İsolde'yi yanına çağırmış, gemisine beyaz yelken çekmesini dilemiştir. Bunu da duyan karısı, Tristan'ı zehirlemiş, ufukta bir gemi gören Tristan'a onun kara yelkenli olduğunu söylemiş ve Tristan, son nefesini vermiştir. Beyaz yelkenli gemi gelince İsolde, Tristan'ı ölü bulmuş ve o da onun yanında can vermiştir. Bunu duyan Kral, pişman olmuş ve ikisine bir mezar yaptırmıştır.
 

Tokgöz

TF Üyesi
Katılım
15 Ağu 2023
Mesajlar
31
Tepkime puanı
13
Puanları
8
Konum
İstanbul
Mesleğin
Eğitimci
Cinsiyetiniz
Bay
Yaş
48
Burc
Aslan
Memleket
34 İstanbul
Nerden:
26 Eskişehir
İlgi Alanı:
Doğa Sevdalısı
Paylaşımınız için teşekkürler.
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst