Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
TEO
20,304
aSk
19,734
Eqe
18,257
14,622
12,893
11,258
10,921
10,916
10,544

Ruhunuzun Genç Kalması İçin Aklınızda Tutmanız Gereken 9 Altın Kural

TheGirLinBlack

Geceye aşık bir kadını güneşin yapamazsın..
Yönetici
Süper Admin
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
40,492
Tepkime puanı
12,635
Puanları
113
Konum
Almanya
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Burc
Koç
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Avrupa
Zihninizi ve ruhunuzu genç tutarsanız bedeniniz de onları izleyecektir.


Ruhunuzun Genç Kalması İçin Aklınızda Tutmanız Gereken 9 Altın Kural  1. Çocuklarla Çocuk Olun
Pablo Picasso "her çocuk sanatçıdır, esas sorun büyüdüğümüzde sanatçı kalabilmektir" demiş. Gerçekten çocukların hayal dünyası yetişkinlerinkinden çok daha büyüktür. Çocukları gözlemleyip ne kadar basit şeylerden büyük anlamlar ve heyecanlar çıkardıklarını görebilir ve onları örnek alabilirsiniz. Bir çocuk köpeklerle konuşabilir, çok basit bir çubuktan bile dünyanın en eğlenceli oyuncağını yaratabilir.

İnsanlar büyüdükçe "gerçek" dünyanın kalıplarına sıkışıp kaldığı için yaşlanmaya başlar. Sanatçılarda ise durum tam tersidir. Bu yüzden sanatçılara zaman zaman "çocuk kalmış yetişkinler" de denir. Çünkü üretkenlik için yaşadıkları dünyanın sınırlarını aşmaları gerekir. Aradaki tek fark çocukların bunu doğal olarak, sanatçıların ise zorlama bir şekilde yapması.


  1. Yeni jenerasyonları yargılamayın, anlamaya çalışın.


Gençken aileniz ya da büyüklerinizin "bizim zamanımızda böyle miydi" kalıbıyla başlayan söylenmelerinden ne kadar rahatsız olduğunuzu hatılıyor musunuz? Eğer hatırlamıyorsanız ya çok şanslısınız ya da siz de "bizim dönemimiz daha iyiydi" diyen sıkıcı insanlardan oldunuz demektir. Ünlü düşünür ve iletişim teorisyeni Marshall McLuhan "her toplum içinde bulunduğu çağdan geriye bakar ve içinde yaşadığı çağı göremez" der. Unutmamak gerekir ki zamanın ruhu diye bir gerçek vardır ve içinde yaşadıkları çağı yeni jenerasyonlar kadar kimse anlayamaz. Siz de yeni jenerasyonların nelerden keyif aldığını anlamaya çalışarak ruhunuzu genç tutmaya çalışabilirsiniz.
  1. Yaşadığınız anın tadını çıkarın


Tabii ki gelecek kaygınız olacak. Bununla birlikte zaman zaman kaygılarınızı bir kenara bırakarak yaşadığınız anın tadını çıkarmaya çalışın. İlk birkaç denemenizde başarılı olamazsanız da üzülmeyin. Birkaç denemeden sonra inanın size çok doğal gelmeye başlayacak.

Anı yaşamak için kenara koymanız gereken tek kaygı gelecek kaygısı da değil. Geçmişte yaşadığınız pişmanlıkları da olabildiğince unutun. Geçmişe takılıp kalmakta ruhunuzu olması gerekenden daha hızlı yaşlandırır.
  1. Meraklı olun

Her şeyi merak edin. Her şeyi sorgulayın. Fakat sorgulamayı çok da abartmayın ki kendinizi bir anda dipsiz bir kuyuda bulmayın. Merak ve sorgulamak zihninizi dinç tutar. Hiçbir şeyi olduğu için kabul etmeyin. "Neden" diye sormak ve yeni şeyler öğrenmek hem çevrenizi hem de başka insanları daha iyi anlamanızı sağlar. Aklınızı çalıştırır ve işleyen demir ışıldar. Bırakın zihninizin ışıltısı hem gözlerinizden hem de bedeninizden dünyaya saçılsın.
  1. İyimser olun


İnsanları "iyi" veya "kötü" diye yargılamadan önce onları tanımaya çalışın. İçlerindeki iyilikleri görüp onları dışarı çıkarmalarına yardımcı olun. Bu bazı insanlarda işe yaramasa da siz elinizden geleni yaptığınıza eminseniz iyi hissedebilirsiniz. Fakat bunu yapacağım diye de kendinizi paralayıp karamsar insanların girdaplarında boğulmamaya dikkat edin.
  1. Düzenli bir fiziksel aktivite edinin


Zihninizin gençliği bedeninizi etkileyebileceği gibi yorucu ama keyifli bir fiziksel aktiviteden sonra vücudun salgıladığı endorfin de zihninizi dinç tutar. Daha olumlu, mutlu ve enerjik bir insan olmanızı sağlar.
  1. Uzun süredir yapmadığınızı fark ettiğiniz şeyleri hatırlayın ve tekrar edin


Mesela çok sevdiğiniz bir kitabı yeniden okuyun. Kitabı ilk okuduğunuz zamanda hissettiklerinizi ve neden o hisleri yaşadığınızı hatırlamaya çalışarak kendinizi zamanda biraz geri götürün. Tekrar okuduğunuzda neler hissettiyseniz geçmişte hissettiklerinizle karşılaştırın ve üstüne biraz düşünün. Çok sevdiğiniz bir filmi yeniden izleyebilir veya çok sevdiğiniz ama uzun süredir dinlemediğiniz bir şarkıyı da dinleyebilirsiniz.
  1. Endişe etmeyin


Çok basit: "Eğer bir konuda çözüm yoksa zaten endişe etmeye değmez çünkü zaten yapabileceğiniz bir şey yoktur. Eğer yapabilecek bir şey varsa da endişe etmeye gerek yok çünkü zaten çözüm bulunacaktır."
  1. Beslenmenize dikkat edin ama saplantı haline getirmeyin


Sağlıklı beslenmek için strese girmekle sağlıklı beslenmeyi hiç umursamamak arasında neredeyse hiçbir fark olmadığını biliyor muydunuz? Biri zihninizi diğeri bedeninizi yorar. İkisi de erken yaşlanmaya neden olur.
 

TheGirLinBlack

Geceye aşık bir kadını güneşin yapamazsın..
Yönetici
Süper Admin
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
40,492
Tepkime puanı
12,635
Puanları
113
Konum
Almanya
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Burc
Koç
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Avrupa

Night Blue

TF Üyesi
Katılım
31 Ocak 2016
Mesajlar
3,577
Tepkime puanı
416
Puanları
83
Konum
Beylikdüzü
Mesleğin
Otomotiv
Cinsiyetiniz
Bay
Memleket
34 İstanbul
Nerden:
34 İstanbul
İlgi Alanı:
Otomobil
Sende beni iyice patates ettin be şükür o kadarda degil hanı fiziken sorunum yok gayet formdayım beyin 70 anacım beyin😁
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst