Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
TEO
20,683
aSk
19,734
Eqe
18,257
15,463
13,052
sdC
12,547
11,258
10,961
10,917

Şafak Tanrıçası Eos’un Aşkını Çekirgeye Dönüştürme Hikayesi

TheGirLinBlack

Geceye aşık bir kadını güneşin yapamazsın..
Yönetici
Süper Admin
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
51,876
Tepkime puanı
19,107
Puanları
113
Konum
Almanya
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Burc
Koç
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Avrupa
eos güneşi getiriyor


Yunan Tanrılarının bol entrikalı bol heyecanlı ve ışıltılı hayatı için pek şaşırtıcı olmasa da bizleri hayrete düşürdü…

Eos. Homeros’un “gül parmaklı” diye tanımlayıp destanlarının hemen her bölümünün başında andığı şafak tanrıça Eos’u, Hesiodos Titan soylu Theia ile Hyperion’un birleşmesinden doğmuş ve Helios (Güneş) ile Selene (Ay) tanrıların kardeşi olarak gösterir.

Her şafak vakti atlı arabasıyla gökyüzünden geçip karanlıkla aydınlığı ayırır ve günü doğurur. Adını gül rengi şafaktan alır ve o gül rengi şafağa parmaklarından kendisi vermiştir. Gökyüzündeki birçok şeyi o doğurmuştur.

Eos’un evliliklerini şöyle anlatır Hesiodos ‘Şafak tanrıça Astraios la birleşip coşku yürekli rüzgârları doğurdu, gökleri arıtan Zephyros ‘u, azgın esişti Boreas ‘ı ve Notos ‘u. Rüzgârlardan sonra Şafak tanrıça günün müjdecisi Şafak yıldızını doğurdu ve göklerin çelenk çelenk yıldızlarını.’

İşte böyle mükemmel ve güzel bir tanrıça olan Eos gelin görün ki çok yaramaz ve şıpsevdi bir kadındı.Şafak Tanrıçası Eos'un Aşkını Çekirgeye Dönüştürme HikayesiEfsaneye göre Eos’un hemen herkese aşık olmasının sebebi Aphrodite’dir.


Eos Aresle aşk yaşar ve bunu gören Aphrodite Gül Parmaklı tanrıçayı durmadan aşık olmakla lanetler. Eos bu lanet yüzünden herkesin peşinden koşar, sevgililerini kaçırır. Onları çok kıskanır. Ufak adalara, Habeşistan’a ve Suriye’ye hapseder.

Bir gün Eos İlos’un oğlu, yani Troya soyundan olan Tithonos’a aşık olur. En çok onu sever. Onun da kendisi gibi ölümsüz olmasını ister ve onu Habeşistan’da hapsedip Olympos Dağı’na tanrılardan onun için ölümsüzlük dilemeye gider. Tanrılar dileğini kabul ederler ve Zeus (tanrıların tanrısı) Tithonos’u ölümsüz eder.

Yıllar geçer ve Eos genç ve güzel kalırken Tithonos yaşlanır, kurudukça kurur, buruşur, küçülür. Eos hatırlar ki tanrılardan Tithonos için ölümsüzlük dilerken aynı zamanda genç kalmasını da dilemeyi unutmuştur.

Zavallı Tithonos Eos’un artık sevemeyeceği kadar acınası hale gelir, Eos onu saraydan dışarı bile çıkartmaz, kimselere göstermez, ondan utanır ve ona acır. En sonunda onu bir çekirgeye dönüştürür ve kaçar.
Kaynak: Azra ERHAT- Mitoloji Sözlüğü
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst