Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
TEO
19,759
aSk
19,735
Eqe
18,257
13,005
12,358
11,263
10,921
10,910
10,544

Sakaliniz hakkinda mide bulandirici gerçekler

Eqe

Onursal Üye
TF Onursal Üye
Katılım
25 Ocak 2018
Mesajlar
18,257
Tepkime puanı
6
Puanları
0
Cinsiyetiniz
Bay
Burc
Yay
Nerden:
Avrupa
Kışın sakallı gezmek çok güzel. Fakat iç kısımlarda olup bitenler hiç de güzel değil.





Meselenin kirli tarafıyla yüzleşme zamanı: Sakalınız, bakteriler için mükemmel bir yuva.Sakalınızın bakteriler için elverişli bir zemin yaratmasının yanı sıra, sakalınızı yıkamamanız kaşıntı, cilt kuruluğu ve kıl dönmesi gibi sorunlara da neden olabiliyor. Düzgün bakım yapılmazsa, sakallarınız kolaylıkla petri kabına (bakteri üretme kabı) dönüşebilir.Jileti elinize alıp toptan temizliğe gitmeden önce, sakallarınızda hijyeni nasıl sağlayacağınıza göz atın.

Kirliliği önlemek için ne yapmalı?

Elleriniz bakterilerin her yere ulaştırılması için oldukça uygun bir araç. Sakallarınızla oynamak ya da karıştırdığınızda, ellerinize daha önceden bulaşan mikropların sakallarınıza ulaşmasını sağlıyorsunuz.Dermatolog Dr. Joshua Zeichner, “Eğer parmaklarınızı sakallarınızda dolaştırıyorsanız, bakteriler ve mantarlar kesinlikle bulaşıyordur.” diyor.İlk adım: Ellerinizi sakallarınızdan uzak tutun.Eğer elleriniz sakallarınıza kaşıma amaçlı uzanıyorsa, ilk önce cilt bakımınızı düzgün yapın.Her gün yapacağınız arındırma ve nemlendirme işlemleri, sakallarınızdaki kaşıntıyı önleyecektir.

En iyi bakım yöntemi

Düzensiz ve kıvırcık kıllar, mikroorganizmalara davetiye çıkarıyor. Sıra dışı durumlarda, buralarda sıkışan bakteriler enfeksiyona neden olabilir.Bundan kurtulmak için düzenli bir sakal bakım rutini geliştirin.Günde 2-3 kez (bu sınırı geçmeyin; çünkü esnekliğine ve doğal yağ üretimine zarar verirsiniz) sakallarınızı yıkayın ve orta ısıda kurutun. Bu şekilde hem sakallarınızı rahatlatır hem de hafif de olsa güçlendirirsiniz.Şekillendirici ürünler konusunda da yumuşak davranın. Sakal yağı sürme meselesini abartmanız, bakterilerin yuvalanması için davetiye çıkarabilir.

Tıraş olmanın en iyi yolu

Bizi yanlış anlamayın. Uzun sakalın kış için iyi olduğunu biliyoruz. Fakat sakal tıraşı, hijyenin sağlanması için en etkili yol.Fakat tıraş malzemelerinizi iyi seçmeniz gerek. Elektrikli aletler irritasyona, daha da kötüsü enfeksiyonlara neden olabilir. Çünkü elektronik tıraş aletlerinin temizlenmesi zordur. Bu yüzden, sakallarınızı ıslak tıraş etmeniz gerek.Tek jiletli tıraş bıçağı kullanın. Bu sayede kıllarınızı kökünden sökmeden tıraş olursunuz ve kıl dönmesini önlersiniz.
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst