Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
TEO
19,866
aSk
19,735
Eqe
18,257
13,395
12,509
11,263
10,921
10,916
10,544

Şekile girmek için , yürüyün.

Rhy

TF Üyesi
Katılım
2 Şub 2014
Mesajlar
1,389
Tepkime puanı
5
Puanları
38
Mesleğin
Webmaster
Cinsiyetiniz
Bay
Yaş
22
Burc
Terazi
Memleket
21 Diyarbakır
Nerden:
34 İstanbul
Sağlıklı kalmak için yapabileceğiniz egzersizlerden en kolayı yürümektir. Uzmanlar bir haftada en az 2.5 saatlik orta şiddette aktivite (yürümek, bisiklete binmek gibi) öneriyorlar.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer hızlı yürümenin sağlığınızı etkileyeceğini düşünüyorsanız bir yürüyü programı yapmadan önce doktorunuza danışın.
Kısa süreli hedefler belirleyin. Örneğin her gün 5-10 dakika yürüyün ve giderek artırın.
Yürüyüş yapma alışkanlığı kazanınca uzun dönemli hedefler belirleyin. Günde 30 dakika yürümek veya gün boyunca 10000 adıma ulaşmak gibi. Haftanın 5 günü yapmaya çalışın.
Gün boyunca kaç adım attığınızı öğrenmek için pedometre kullanabilirsiniz.
Motive olmak için bir yürüyüş arkadaşı bulun.

Başlarken

Günlük yürüyüşünüzü bir seferde yapmak zorunda değilsiniz, parçalara ayırabilirsiniz. Bir seferde 10 dakika veya daha fazla yürüyebilirsiniz. Bir pedometre kullanmanızı öneriyoruz.

Uzun bir yürüyüşe çıkmadan da gün içinde yapabileceğiniz şeyler var. Asansör yerine merdivenleri kullanmak, aracınızı gideceğiniz yerin biraz daha uzağına parketmek gibi. Bir komşuyu veya iş arkadaşınızı aramak yerine yürüyerek yanına gidebilirsiniz. Bir arkadaşınız size uğradığında odanızda oturmak yerine beraber yürümeyi de önerebilirsiniz.

Yürüyüş yapmanın kalbinize de faydalı olmasını istiyorsanız, kalp atışınızı ve nefes almanızı hızlandıracak ama konuşmanızı engellemeyecek bir tempoda yürümelisiniz.

Sağlıklı Yaşam İçin Yürümek

Tempolu yürüyüş, bir tür aerobic egzersizdir. Kalp atış hızınızı uzun süre artırır. Kalbinizi, akciğerlerinizi ve kaslarınızı güçlendirir. Güçlü bir kalp vücudunuzun her yerine daha çok kan pompalar bu da daha çok oksijen ve besinler demektir. Ayrıca kan basıncınızı düşürür ve sağlıklı bir kiloda kalmanıza yardımcı olur.

Yürüyüş yapmak gibi aerobic egzersizleri ruh halinizi ve enerjikliğinizi de iyileştirir. Düzenli egzersiz yapmanın anksiyete ve depresyona iyi geldiği bilinmektedir.

Yürüyüş yapmak bir tür ağırlık egzersizi olduğundan kaslarınız yanında kemiklerinizi de güçlendirir ve yaşlılıkla oluşabilecek kemik hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Yürümek, tüm diğer fiziksel aktiviteler gibi, kalori harcamanıza ve sağlıklı bir kiloda kalmanıza yardım eder.

Yürüyüş, Hayatınızın Bir Parçası Olsun

Yürüyüş yapmanın kalori harcamak, fit olmak için en iyi ve kolay yol olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Arkadaşlarınızı ve aile bireylerini de sizinle yürümeye ikna ederek, biraz daha yürümek için yeni yöntemler bularak yürümeyi hayatınızın bir parçası haline getirebilirsiniz.

Çocuklarınızı da sizinle yürüyüşe götürün, böylece onlara iyi bir örnek olursunuz ve büyüdüklerinde onlar da bu alışkanlığı devam ettirebilirler.

Güvenli Yürüyüş İçin


Yürüdüğünüz çevreyi tanıyın, iyi aydınlatılmış güvenli yerlerde yürüyün.
Cep telefonunuzu yanınıza alın, acil durumlarda gerekebilir.
Yürüdüğünüz zemine dikkat edin, kaldırımları kullanın.
Yere basmanızı yumuşatacak rahat ayakkabılar ve çoraplar kullanın
Başlamadan önce, yürürken ve sonrasında bolca su için. Eğe dışarısı sıcaksa bu daha da önemli hale gelir. Yanınıza bir şişe su alın.
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst