Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
25,770
TEO
20,703
20,074
aSk
19,736
Eqe
18,252
15,753
11,256
11,008
10,970

Sevmek Yetmez Bazen

AycA_S

Zalimin celladı adalettir.
Editör
İlgi Alanı:
Tarih, spor
Pasaport işlemlerimiz için nüfus idaresindeyim…Kalabalık…."Ay koşma annecim düşersin" deyip başını telefonundan ayırmayan bir anne var önümde... 5 yaşlarında güzel bir erkek çocuğu… nasıl şeker anlatamam… gözüme bakıyor, tamam desem 10 a kadar sayacak saklambaç oynamak için… oradan oraya uçuyor…annenin ilgisizliği dikkat çekici…arkamda da yaşlı bir teyze …zaman geçmiyor, randevulu gelmenize rağmen sıra uzun …sohbet ediyoruz Belçika da yaşadığını aslen Malatyalı olduğunu gurbetin çok zor olduğunu lakin oraya da alıştıklarını anlatıyor…
Küçük oğlumuz hızla önümüzden koşarken , teyzem tipik Anadolu kadını yakaliveriyor...,“gel bakayım cebimde senin için ne var benim” diyor ….yeleğinin cebine elini atıyor… dut pestili… ahhh…..alıp beni götürüyor çocukluğuma …. Öyle özlemle bakmış olmalıyım ki sen de ye diye bana da uzatıyor... ben almayayım sağ olun… al yavrum ben yaptım duttan bilmez misin yoksa diyor...bilmez olur muyum gözlerim parlar, nefesim kesilir....uzun kış gecelerinin en büyük eğlencelerindendi... pestil… elma kafı.. dut kurusu..cevizli sucuk......Bu arada bizim yaramaz yemeğe başlıyor bile, ama hiç bilmediği lezzet olacak ki ara da bir durup inceliyor, ne olduğunu anlamaya çalışıyor, sonra tekrar devam ediyor...ama beğendiği de kesin....tam o sırada o dakikaya kadar gözünü telefonundan alamamış olan anne “ay ay ne yiyorsun, çıkar o garip şeyi ağzından, ay bu pis pis şeyleri nerden buluyorsun ay oğlum deri mi o ağzında ki çıkar çıkar” diyerek teyzenin “ben yaptım tertemiz duttan” demesini bile dinlemeden anneliğini hatirlayarak elinden tuttuğu gibi dışarıya çıkarıyor küçüğü...Teyzem ısrarla devam ediyor açıklamaya “temiz bizim bahçelerin dutu, ben yaptım, yıllardır yaparım, kan yapar”…. ooooo dinleyen kim....üzülmesine kıyamıyorum “Ben bayılırım , biz de de yapılır teyzecim üstüne badem susam da konur” diyorum ... zararlı birşey olmadığını anlatmak ister gibi çabalıyor... "bak benimkilerde de var bizde koyarız ....taze yeni yaptım..çarşaflarca yaparız çoluga çocuğa ,unutmasınlar bilsinler istiyorum orada torunlar"...."Ellerinize sağlık muhteşem olmuş" diyorum…
Çok iyi bilirim çok zahmetlidir yapımı…çok emek ister... günlerce dutların silkelenip, toplanması… kazanların kurulup kaynatılması… toprak damlara tertemiz çarşafların serilip, üstüne malezin yayılması ve ressamın tablosuna son fırça darbesini vurması gibi tatlandırılmış acıbademin ve susamın serpilmesi… kuruduktan sonra çarşaftan çıkartılıp, kesilerek kış için saklanması ve bu işlem için tüm komşuların imece ile çalışması… öyle yorulursunuz ki ancak uzun kış gecelerinde keyif ile yerken unutursunuz o yorgunluğu…Teyzenin kafası dağılsın diye farklı konulara giriyorum… Belçika da çok Türk var değil mi?…havalar nasıl acaba soğudu mu?… gibi garip cevabını bildiğim sorular…. Biraz sonra bizim küçük koşarak geliyor… yüzünü yıkamış annesi…gözleri boncuk boncuk…elinde mi…elinde patates cipsi … az önce çığlıklar atarak pis pestili fırlatan anne kıyamadığı oğluna içinde çok fazla kimyasal,trans yağ,tuz bulunduran zararları tüm sağlık otoriteleri tarafından her gün vurgulanan cipslerden almıştı… küçük kuzu da zevkle yiyordu…bilmiyordu ki yediği şeyin ne kadar zararlı olduğunu…onu dünyalar kadar seven annesi verince hiç terreddüt eder mi yer benim birtanem…oysa annenin garip ve pis diyerek elinden alıp çöpe attığı şey enerji kaynağı olmasının yanında içindeki mineraller,vitaminler,protein ve karbonhidrat sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirici cok lezzetli ve neşeli bir gıda…küçük oğlum şansız sanki…. annesi onu çok pek çok seviyor…lakin ne acı ne yazık ki bilgisiz….ve bunun farkında değil… zaman yaratıp okumak lazım… zaman yaratıp gezmek lazım… zaman yaratıp dinlemek gözlemlemek lazım… ilgili ilgisiz… o an için ilgisiz olan şey bir bakmışsınız ilgili oluvermiş...
Bazen sevgi yetmiyor... bilgi ve ilgi de gerekiyor...
ve teyzem hala bana anlatıyor..."biz tertemiz çarşaflara sereriz ,tertemiz kazanlarda kaynatırız ,Belçika da komşularım hep ister götürürüm"….
Ellerine sağlık sevgili teyzem, biz sizler sayesinde tadıyoruz halen bu güzel lezzetleri…
SERAP GÜVENER 2019

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content