Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
TEO
19,866
aSk
19,735
Eqe
18,257
13,412
11,263
10,921
10,916
10,544
8,909

Şiddete eğilimi? yoksa merakmı?

VLaD

Her insan kendisinin tanrısıdır.
Yönetici
TF Admin
Katılım
20 Haz 2015
Mesajlar
5,172
Tepkime puanı
919
Puanları
113
Yaş
36
Mesleğin
Kalite Kontrol
Cinsiyetiniz
Bay
Yaş
33
Burc
Aslan
Memleket
09 Aydın
Nerden:
09 Aydın
İlgi Alanı:
Gizemli İlimler
Şiddet barındıran görüntülere neden bu kadar ilgi gösteriyoruz?

Türkiye’de internetin 1993 yılında hayatımıza girmesinden itibaren farklı formatlarda içeriklere erişmeye başladık ve bu içerikler gün geçtikçe artıyor. İnternetin henüz yeni kullanılmaya başlandığı ve içerik çeşitliliğinin görece az olduğu zamandan farklı olarak kendi filtrelerimizi geliştirmeye, hangi kanalları takip edip hangilerini engelleyeceğimize karar verebiliyoruz.

Bu içerik çeşitliliği içerisinde her ne kadar kendi filtrelerimizi geliştirsek de zaman zaman görmek istemediğimiz, içinde şiddet barındıran videolar ya da fotoğraflarla karşılaşabiliyoruz. Birçoğumuz bu içeriklerden kaçınmaya çalışsa da araştırmalar ve yayımladığımız bir analizden sonra elde ettiğimiz veri tam tersini işaret ediyor olabilir.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim’de İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na girdikten sonra kendinden haber alınamayışının ardından sosyal medyada birbirinden farklı iddialar ve fotoğraflar paylaşıldı. Uzuvları bedeninden ayrılmış ve derisi yüzülmüş bir insanı gösteren fotoğrafların Cemal Kaşıkçı’ya ait olduğu iddia edildi. Ancak yaptığımız araştırmalar, fotoğrafların bazılarının Mısır’da çekildiğini birinin ise Meksika’da 2017 yılında kartelin öldürdüğü bir kişiye ait olduğunu gösterdi.

Nisan 2018’in son haftasında kullanıcılarımıza bir duyuru yaparak kaynak gösterme yöntemimizi değiştirdiğimizi belirtmiştik. teyit.org kurucusu Mehmet Atakan Foça, bu konuyla alakalı hazırladığı yazıda şöyle belirtmişti: “Geçen bir yılda, takipçilerimiz arasında linklere tıklamayan, linklere tıklasa da analizin tamamını okumayan kullanıcılar olduğunu fark ettik. Bizim için en çarpıcı olanı ise analizi okuyan kullanıcıların dahi yazıda yer verdiğimiz linklere tıklamamasıydı web sitesinde en fazla görüntülenen 5 yazıdaki linklere tıklanma oranı yalnızca yüzde 8’di.

Ancak durum Cemal Kaşıkçı vakasında farklıydı. Yayımladığımız analiz 21 Ekim’den bugüne (2 Kasım) toplamda 66 bin kez görüntülendi. Parçalanmış insan uzuvlarının yer aldığı ve hassas içerik olarak özellikle belirttiğimiz kaynaklara ise 14 bin 835 kez tıklandı.


Oransal olarak baktığımızda karşımıza çıkan sonuç önceki deneyimlerimizden çok daha farklı. Yüzde 8’lik oran, Cemal Kaşıkçı analizinde yüzde 22’ye yükselmiş. Peki, bunun arkasındaki motivasyon ne olabilir? İnsanlar gerçekten de şiddet görüntülerini izlemeyi seviyor ya da buna ilgi gösteriyor olabilir mi?
 

TheGirLinBlack

is reloaded ..
Yönetici
Süper Admin
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
34,548
Tepkime puanı
9,239
Puanları
113
Konum
Almanya
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Burc
Koç
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Avrupa
Quentin Tarantino ve Şiddet Merakı

Şiddet içeren filmleri neden severiz? Kendi duygularımızla bir ilişki mi kurarız? Şiddeti neden sevdiğimizi anlayabilmek adına Quentin Tarantino'nun dünyasını ve şiddet içeren filmlerini inceledik.Quentin Tarantino kendi markasını yaratmayı başarmış bir yönetmendir. Filmlerinden birini görmeye gittiğimizde şiddet, müzik, saplantılı oyuncular, yakın çekim kadın ayakları, birçok gönderme ve daha pek çok şey göreceğimizi bilerek gideriz. Tarantino; Alfred Hitchcock filmleri, kung-fu filmleri, ucuz Batı filmleri ve hatta Çakmaktaşlar’a gönderme yapmaya bayılır.

İstediğini de yapar. Küçük rollerde oynar, renkleri değiştirir ve çekim planlarını yeni şeylere dönüştürür. Aradığını bulana dek sahneleri yeniden çeker ve her şeyi karıştırır. Diğer filmlerden etkilendiğini itiraf etse de çoğu insan onu fikir hırsızlığı ile suçlar.

Herkes beğenilerini ve etkilendiği şeyleri avantaja çevirir ve bunları kendi yararına kullanır. Bundan dolayı, 21. yüzyılda yepyeni bir şey yaratıyorken, hali hazırda yapılmış bir şeyi “kopyalar” ya da uyarlarız.
Quentin Tarantino sık sık birinin iyi bir film yapmak için okula gitmek zorunda olmadığını, yalnızca yaptıkları şeylere tutkulu olması gerektiğini belirtmiştir. Tarantino’nun tutkusu filmlerinde görülebilir. Tüm bunları söyledikten sonra soruyoruz: şiddeti neden bu kadar çok severiz? Quentin Tarantino’nun filmlerinde bu kadar özel olan ne var?Filmlerinin Özellikleri

Quentin Tarantino oyunculuk dersleri aldı ve ona ilham veren yer olduğunu söylediği bir video mağazasında çalıştı. Rezervuar Köpeklerifilminin fikri bir gün arkadaşlarıyla birlikte olduğu bir yerde ortaya atıldı. O zamanlar Tarantino gerçek bir film yapabileceğini düşünmemektedir ve bu yüzden arkadaşlarıyla ucuz bir prodüksiyon yapmayı kabul eder. Fakat sonrasında prodüktör Lawrence Bender senaryosunu okur ve Tarantino’ya fikrini çekmesi için fırsat yaratır.
“Nasıl film yapacağınızı bilmeniz gerekmiyor. Eğer sinemayı tüm kalbinizle seviyorsanız ve yeterince tutkuluysanız, iyi bir film yapmaktan başka şansınız yoktur.”
– Quentin Tarantino
Tarantino birçok filme saygı gösterisinde bulunmuştur. Bunlara birkaç örnek verelim. Ucuz Roman filmindeki dans sahnesi Fellini’nin 8 1/2 filminden alınmış ve Uma Thurman’ın Kill Bill’deki kostümünde Bruce Lee’ye gönderme yapılmıştır.
Tarantino’nun filmleri seyirciyi satır aralarına daldırır. Bu filmlerin hem kendi öyküleri ve kimlikleri vardır, hem de gönderme ve referanslarla doludurlar. Ucuz Roman’dan (1994) sonra, insanlar sonunda Tarantino’yu bir yönetmen ve senarist olarak tanıdı. Halkın ve eleştirmenlerin ilgisini çekti ve ilk En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü’nü aldı.


ucuz romandan silahlı sahneJackie Brown (1997), Soysuzlar Çetesi (2009) ya da Kill Bill (2003) gibi filmler sayesinde Quentin Tarantino bir marka olarak kendini kanıtlamış oldu. Sonunda Zincirsiz (2012) ve Nefret Sekizlisi (2015) filmleriyle unutulmaya yüz tutmuş sevilen bir türe adanmış filmle yapmış oldu: ucuz Batı filmleri. Bu filmlerle Tarantino türün özünü yeniden ortaya serdi ve film yönetmeni Sergio Leone ve en tanınmış film müziklerinden bazılarının bestecisi Ennio Morricone gibi kişileri gün yüzüne çıkardı.

Tarantino’nun filmlerinin bir diğer ilginç özelliği film müzikleriyle kendisinin ilgilenmesidir.
Öte yandan, kronolojik hata Tarantino’nun endişelendiği bir durum değildir. Filmin sonunda tüm parçaların yapboz gibi yerine oturmasını sağlar.

Quentin Tarantino ve Şiddet Merakı

Eğer Quentin Tarantino’nun filmlerini tanımlayan bir şey varsa o da şiddettir. Bazı zamanlarda oldukça absürt bir hal alan açık açık şiddet sahneleri ve kan gölüne dönen sahnelere gülmekten başka çareniz yoktur. Filmlerinin özelliklerinden biri sempati kurabileceğiniz çok az karakterin olmasıdır ve bu yüzden seyirci kimin ölüp kimin hayatta kaldığıyla ilgilenmez. Nefret Sekizlisi bunun örneklerinden biridir.
Eğer bir Tarantino filmi izleyecekseniz sevecen karakterlerle karşılaşmayı beklemeyin. Kan ve şiddet görmeye ve tüm film boyunca gülmeye hazır olun.
İşin komik yanı, dağınık anlatım ve açık açık şiddet sahnelerine rağmen izleyicilerin Tarantino filmlerine bayılıyor olmasıdır. Sahnelerinde oldukça güzel sanat formları çizer. Örneğin Rezervuar Köpekleri filmindeki meşhur kulak kesme sahnesi arka plan müziği ve dansı ile kült bir sahne haline gelmiştir fakat aynı zamanda Django filminden (Corbucci, 1966) bir sahnenin “replikasıdır”.

quentin tarantino


Şiddet eğlenceli bir şey olabilir mi? Şiddetin bir sınırı var mıdır? Tarantino pek çok kez filmlerinin seyircilerin keyif alması için yapılmış kurgusal ürünler olduğunu belirtmiştir. Şiddet sahnelerinin ahlaka uygun olup olmadığını tartışmaktansa, yalnızca tadını çıkarmalıyız. Müzik, Tarantino filmlerini güzel ve estetik açıdan keyif verici hale getirir. Şiddeti gerçekçi ve çiğ bir şekilde gözler önüne seren filmlerle, şiddeti eğlenmek için bahane olarak kullanan filmler arasında fark vardır.
“Şiddet izlemesi en eğlenceli şeylerden biridir.”
– Quentin Tarantino
Dahası, Tarantino kung fu kasetlerinin esas şiddeti gözler önüne seren filmler olduğunu ve bunlar eğlence adına yapıldığı için kimsenin bunların ahlaki boyutunu sorgulamadığını belirtmiştir. Bunun yanında Tutku- İsa Mesih’in Çilesi (Mel Gibson, 2004), Deney (Oliver Hirschbiegel, 2001) ya da Dönüş Yok (Gaspar Noé, 2002) gibi çiğ şiddeti gösteren filmlere gelince, seyirci keyif almaz; yalnızca rahatsız olur.
Fakat Martin Scorsese ya da Quentin Tarantino filmlerini izlediğiniz zaman böyle şeyler hissetmezsiniz. Bu yönetmenler şiddeti, görüntüler aracılığıyla özgürlük ve arınmayı resmetmek adına katartik amaçlarla kullanırlar.

Şiddetin İncelendiği Diğer Alanlar

Aristo da Poetika kitabında şiddete göndermeler yapmıştır. Bu kitapta Yunan tragedyalarını ve bu tragedyalara sebep olan durumları analiz etmiştir. Neden Yunanlar şiddet ya da cinsel içerikli sahneleri izlemekten keyif almışlardır? Çünkü bunlar onların tabu olarak gördükleri konulardandır. Ayrıca insanlar ahlaksız içeriklerinden dolayı bu gibi şeyleri bastırmak zorunda kalmışlardır ve bu yüzden de bu konulara tutkuyla yaklaşırlar. Şiddet sayesinde katarsise ulaştıkları için Yunanlar bu sahnelerden keyif almışlardır.
Freud gibi bazı psikanaliz yazarları da bu konuya değinmişlerdir. Freud ve diğer uzmanlar şiddet merakının insana ait bir özellik olduğu, öyle ya da böyle sanatımıza dahil etmeye çalıştığımız bir şey olduğu sonucuna varmışlardır.
Tarantino bize her zaman filmlerinin fanteziden fazlası olmadığını hatırlatır. Filmlerindeki gerçek dışı olgular hayranlarının en çok hoşuna giden özelliktir. Filmleri katartik, tutkulu ve duygusaldır. Bu filmler şüphesiz keyif almak için varlardır.

@VLaD konuna itafen ..
 

VLaD

Her insan kendisinin tanrısıdır.
Yönetici
TF Admin
Katılım
20 Haz 2015
Mesajlar
5,172
Tepkime puanı
919
Puanları
113
Yaş
36
Mesleğin
Kalite Kontrol
Cinsiyetiniz
Bay
Yaş
33
Burc
Aslan
Memleket
09 Aydın
Nerden:
09 Aydın
İlgi Alanı:
Gizemli İlimler
teşekkür ederim
 

AycA_S

TF Üyesi
Katılım
20 Kas 2015
Mesajlar
12,518
Tepkime puanı
4,631
Puanları
113
Konum
İstanbul
Cinsiyetiniz
Bayan
Burc
Yengeç
Nerden:
34 İstanbul
İlgi Alanı:
Tarih, spor
Quentin Tarantino diyincee (en sevdigim adamlardan biri) bunu eklemesem olmazdı @TheGirLinBlack ;Dxd
Yılan şiddete giriyor mu ?

 

sdC

Tanısan sen de sevmezsin..
Yönetici
TF Süper Moderatör
Katılım
9 Ocak 2020
Mesajlar
6,902
Tepkime puanı
6,408
Puanları
113
Konum
Beykoz, İstanbul
Mesleğin
Eğitim Görevlisi
Cinsiyetiniz
Bay
Burc
Yengeç
Memleket
17 Çanakkale
Nerden:
34 İstanbul
İlgi Alanı:
Jazz ve Belgesel
Cemal Kaşıkçı çok uç bir örnek. Çok fazla merak ediliyor olmasının ardında ülkenin o dönemde içinde olduğu çıkmazın etkisi büyük. Ve tabii ki medyanın dürtüleri. Türk insanının genelinde şiddet merakı olduğunu düşünmüyorum.
 

TheGirLinBlack

is reloaded ..
Yönetici
Süper Admin
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
34,548
Tepkime puanı
9,239
Puanları
113
Konum
Almanya
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Burc
Koç
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Avrupa
Daha cok heyecanlandirdi bence @AycA_S : ))))

deli kadin : )))))
 

sdC

Tanısan sen de sevmezsin..
Yönetici
TF Süper Moderatör
Katılım
9 Ocak 2020
Mesajlar
6,902
Tepkime puanı
6,408
Puanları
113
Konum
Beykoz, İstanbul
Mesleğin
Eğitim Görevlisi
Cinsiyetiniz
Bay
Burc
Yengeç
Memleket
17 Çanakkale
Nerden:
34 İstanbul
İlgi Alanı:
Jazz ve Belgesel
“Şiddet izlemesi en eğlenceli şeylerden biridir.”
– Quentin Tarantino

Katılmıyorum.
 

TheGirLinBlack

is reloaded ..
Yönetici
Süper Admin
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
34,548
Tepkime puanı
9,239
Puanları
113
Konum
Almanya
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Burc
Koç
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Avrupa
@AycA_S Ramazanin bittigini bu sekildede anlamis olduk sanirim : )))
 

TheGirLinBlack

is reloaded ..
Yönetici
Süper Admin
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
34,548
Tepkime puanı
9,239
Puanları
113
Konum
Almanya
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Burc
Koç
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Avrupa
Siddet ten zevk alan, kesinlikle psikolojik sorunludur.. Tedavi edilebilir..

ama simdi birde siddetli bir seyi izleme meraki ayri bir konudur.. insanlar izler OMG felan der sonda pisman olur neden izledimki felan diye..

Bunun arasinda ki fark budur..

illa kanli canli degil tabi ayni sey psikolojik siddet icinde gecerlidir.
 

TheGirLinBlack

is reloaded ..
Yönetici
Süper Admin
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
34,548
Tepkime puanı
9,239
Puanları
113
Konum
Almanya
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Burc
Koç
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Avrupa
: ) hakltan , halkin yasadiklarindan ziyade..

siddet meraki veya egilimi durup dururken gelen birsey degildir..

Cocukluk dönemindeki yasantisina bakar.. ve bu hic degismez *
 

VLaD

Her insan kendisinin tanrısıdır.
Yönetici
TF Admin
Katılım
20 Haz 2015
Mesajlar
5,172
Tepkime puanı
919
Puanları
113
Yaş
36
Mesleğin
Kalite Kontrol
Cinsiyetiniz
Bay
Yaş
33
Burc
Aslan
Memleket
09 Aydın
Nerden:
09 Aydın
İlgi Alanı:
Gizemli İlimler
Şiddet eğilimi anne karnından başlıyor bana kalırsa.(Tekmeleme)
 

TheGirLinBlack

is reloaded ..
Yönetici
Süper Admin
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
34,548
Tepkime puanı
9,239
Puanları
113
Konum
Almanya
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Burc
Koç
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Avrupa

AycA_S

TF Üyesi
Katılım
20 Kas 2015
Mesajlar
12,518
Tepkime puanı
4,631
Puanları
113
Konum
İstanbul
Cinsiyetiniz
Bayan
Burc
Yengeç
Nerden:
34 İstanbul
İlgi Alanı:
Tarih, spor
Evveettt benim uykumun geleceği yok. Abimi uyandırayım kafama tava olayina girsin bari. (şiddetle uyku arasında ikilemde kaldım) ;Dxd
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst