Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
TEO
19,750
aSk
19,735
Eqe
18,257
12,937
12,358
11,263
10,921
10,910
10,544

Soğuk Duş Erkeklerde Kısırlığı Önlüyor

ELiF

TF Üyesi
Katılım
3 Şub 2014
Mesajlar
10,544
Tepkime puanı
1,345
Puanları
0
Mesleğin
Öğrenci
Cinsiyetiniz
Bayan
Burc
Yay
Soğuk Duş Erkeklerde Kısırlığı Önlüyor

Kısırlık sorunu kadınlar kadar erkekleri de yakından ilgilendiriyor. Kısırlık meselesinin kadın sorunu olarak algılandığı dönemler geride kaldı. Yapılan araştırmalara göre kadın ve erkeklerde görülen kısırlık oranı eşit. Yani görülen kısırlık vakalarının %50’si erkeklerden oluşuyor. Erkeklerdeki en önemli kısırlık ise, alkol, sigara ve bilinçsiz kullanılan ilaçlara bağlanıyor.

Bilim dünyası kısırlık konusunda sürekli araştırmalar yaparak, bu önemli soruna çözüm arıyor. Geçtiğimiz günlerde özellikle kısırlık sorunu yaşayan erkekleri yakından ilgilendiren bir haber yayınlandı. Erkek kısırlığı konusunda umut vaad eden haber şöyle;

Kan dolaşımını hızlandıran soğuk suyun başka faydaları da ortaya çıktı. Testosteron hormonunu artıran buz gibi bir duş doğurganlığı artırıyor.


Birçok kişinin ortak sorunu kısırlık tarihe karışıyor. Uzmanlar soğuk duş almanın erkeklerde testosteron hormonunu artırdığını, bununla birlikte babalık yolunu açtığını belirtiyor. Soğuk duş yerine sıcağını tercih edenlerin ise sperm sayısında azalma olduğunu vurgulayan uzmanlar,soğuk duşun aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırdığını ifade ediyor. Uzmanlar soğuk duşun sağlığa faydalarını şöyle sıralıyor:

Zayıflatır: Vücudunuzla temas eden soğuk su, yağ yakan kahverengi hücre oluşumunu artırır. Ne kadar çok bu hücreye sahip olursanız her saniye o kadar fazla yağ yakar ve zayıflarsınız. Depresyonu önler: Soğuk suyla duş yapmak, antidepresan ilaç etkisi göstererek depresyonu önleyebilir. Vücudunuza çarpan soğuk suyun etkisiyle sinir uçlarınızdan beyninize daha fazla sinyal gider. Bu etki ise antidepresan ilaçların etkileriyle benzerlik gösterir.
Saçı nemlendirir: Sıcak suyla aldığınız duşu soğuk suyla bitirdiğinizde gözenekleriniz nemi içeri hapsederek kapanır. Saç ve cilde nem ve parlaklık verir.

Enerji yükseltir: Sabahları soğuk duşa girmek sinir uçlarınızı harekete geçirerek kan dolaşımını hızlandırır.Enerjiniz artar. Uykusuzluk: Enerjinizi artıran soğuk su, daha iyi uyumanıza da yardımcı oluyor. Soğuk duş yöntemi uykusuzluk hastalığının tedavisinde kullanılan basit bir uygulama. Stres: Soğuk suyla duş alarak vücudun strese karşı dayanıklılığını artırabilirsiniz. Strese karşı gelişen bu tolerans ilerleyen seviyelerde daha güçlü bir metabolizmaya sahip olmanızı da sağlar.
Ağrı: Ayrıca soğuk duş tedavisi kronik ağrılar ve iltihaplanma durumlarında oldukça faydalıdır.​

 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst