Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
TEO
20,703
aSk
19,734
sdC
18,319
Eqe
18,253
17,585
14,144
11,256
10,986
10,961

Sümerlerin İnsanlık Tarihine Katkıları Nelerdir?

VLaD

Her insan kendisinin tanrısıdır.
Yönetici
Süper Admin
Katılım
20 Haz 2015
Mesajlar
6,744
Tepkime puanı
2,206
Puanları
113
Mesleğin
Kalite Kontrol
Cinsiyetiniz
Bay
Yaş
33
Burc
Aslan
Memleket
09 Aydın
Nerden:
09 Aydın
İlgi Alanı:
Gizemli İlimler
Sümerlerin İnsanlık Tarihine Katkıları Nelerdir Maddeler HalindeGünümüzde Irak’ın güneyinde Dicle ve Fırat nehirleri arasında binlerce yıl önce gelişen antik Sümerlerin insanlık tarihine katkıları nelerdir? Hiç merak ettiniz mi? Kısaca bahsetmek gerekirse, dönem şartlarına göre Silikon Vadisi’nin antik eşdeğeri olan bir medeniyet inşa ettiler. Merhum tarihçi Samuel Noah Kramer’in yazdığı gibi, “Sümer halkı teknolojik icatlar konusunda alışılmadık bir yeteneğe sahipti.”

Yunanlıların daha sonra Mezopotamya olarak adlandırdığı ve bizimde aynı isimle tanımladığımız bölgede, Sümerler yeni teknolojiler icat ettiler ve mevcut teknolojilerin geniş çaplı olarak kullanılmasını sağladılar. Bu süreçte, insanların yiyecek yetiştirme, konut inşa etme, iletişim kurma, bilgi edinme ve zamanı takip etme gibi becerilerine ciddi katkılarda bulundular.

Philadelphia’daki Penn Müzesi’ndeki Babylonian bölümünün yardımcı küratörü ve koruyucusu Philip Jones’a göre, Sümerlerin yaratıcılığı bir ölçüde topraklarının doğal kaynaklardan yoksun olmasından kaynaklanıyordu.

Tezini de, “Çok az ağaçları vardı, neredeyse hiç taş veya metal yoktu” diye açıklıyor. Bu onları antik doğanın plastiği olan “kil” gibi malzemeleri ustaca kullanmaya zorladı. Tuğlalardan çanak çömleklere, yazı yazmak için tabletlere kadar her şeyi yapmak için kil kullandılar.
Sümerlerin yenilikleri yavaş yavaş yayıldı ve zamanla bugün içinde yaşadığımız modern, teknolojik olarak gelişmiş dünyanın gelişmesine yol açtı. Peki, Sümerlerin insanlık tarihine katkıları nelerdir? İşte maddeler halinde cevabı:

Sümerlerin İnsanlık Tarihine Yaptığı KatkılarSümerlerin İnsanlık Tarihine Katkıları Nelerdir

Seri Üretim Çömlekçilik

Antik insan topluluklarının hepsi çömlekleri elleriyle yaptılar. Ancak Sümerler, dönen çarkı geliştiren ilk kişilerdi; bu, onların seri üretim yapmasını sağlayan bir buluş olarak dikkat çekiyordu.

Yazı
Konuyla ilgili kanıtlar yüzde 100 olmasa da, yazıyı ilk geliştiren ve kullananların Sümerler olduğu düşünülüyor. Onlar geliştirmiş olsa da olmasa da, MÖ 2800 yılına kadar yazılı iletişimi kullandıkları açıktır. Ancak yazıyı büyük bir edebi eser yazmak ya da tarihlerini kaydetmek için değil, yaptıkları ve sattıkları malları takip etmek amaçlı kullandılar.

Yazarlar, sembolleri, tabletler oluşturmak üzere kuruyan ıslak kile çizmek için keskinleştirilmiş sert çubuk benzeri malzemeler kullandılar. Yazı sistemi çivi yazısı olarak bilinmeye başladı ve sonraki medeniyetler tarafından da örnek alınan bu sistem, 2.000 yıl boyunca Ortadoğu’da birçok medeniyet tarafından kullanıldı.

Hidrolik Mühendislik

Sümerler toplamacılık faaliyetlerinin üstesinden gelebilmek için suyu kullandılar. Nehirdeki su akışını düzenlemek için kapıları açılıp kapatılabilen sazlıklardan, palmiye gövdelerinden ve çamurdan inşa edilmiş barajlarla karmaşık kanal sistemleri tasarladılar.

Savaş Arabası

Richard W. Bulliet’in The Wheel: Inventions and Reinventions kitabına göre Sümerler tekerlekli araçları ilk icat edenler değildi, ancak muhtemelen bir sürücünün ve hayvanın çekişini sağladığı ilk iki tekerlekli arabayı geliştirdiler. Sümerlerin MÖ 3000’lerde ulaşım için bu tür arabalara sahip olduklarına dair bazı kanıtlar mevcut, ancak bunlar, engebeli arazinin tekerlekli seyahatleri zorlaştıracağı için, kırsalda dolaşmak için bir araçtan ziyade muhtemelen törenler veya ordu tarafından kullanıldığını düşündürüyordu.


Pulluk

Sümerler, çiftçilikte hayati bir teknoloji olan pulluğu icat ettiler. Hatta çiftçilere çeşitli pulluk türlerinin nasıl kullanılacağına dair ayrıntılı talimatlar veren bir kılavuz bile hazırladılar. Modern çiftçiliğin adımlarını ilk kez o dönemlerde attılar desek yeridir.

Tekstil FabrikalarıSümerlerin İnsanlık Tarihine Katkıları Nelerdir

Ortadoğu’daki diğer kültürler yünü toplayıp giyim için kumaş dokumada kullanırken, bunu endüstriyel ölçekte ilk yapan Sümerler oldu.
Sümerlerin asıl yeniliği, tapınaklarını devasa fabrikalara dönüştürmekti. Sümerlerin akraba çizgilerini aşan ve modern imalat şirketlerinin öncülleri olan, tekstil ürünleri yapmak için daha büyük çalışma organizasyonları oluşturan ilk kişiler olduğunu da buradan anlayabiliyoruz.

Seri Üretim Tuğla

Sümerler, evler ve tapınaklar inşa etmek için taş ve kereste eksikliğini gidermek amacıyla kilden tuğla yapmak için kalıplar ürettiler. Kili yapı malzemesi olarak ilk kullananlar olmasalar da bu malzemeyi çok efektik kullanma yöntemleri geliştirdiler. Binaları taş binalar kadar dayanıklı olmasa da, kısa sürede çok fazla bina inşa edip devasa büyüklükte şehirler oluşturdular.

Metalurji

Copper Development Association’a göre, Sümerler, mızrak uçlarından keskilere ve usturalara kadar yararlı öğeler yapmak için bakırı kullanan ilk insanlardan biriydi. Aslan başlı kartal gibi fantastik hayvanları tasvir eden dramatik paneller de dahil olmak üzere bakırla sanat yaptılar. Sümer metalurjistleri sazlıklarla ısıtılan fırınları kullandılar ve el ve ayaklarıyla çalıştırabildikleri bir körükle sıcaklığı kontrol ettiler.
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst