Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
sdC
24,108
TEO
20,703
aSk
19,734
19,269
Eqe
18,252
14,649
11,256
10,990
10,968

Symplegades Kayaları Mitolojisi

Malkoçoğlu

TF Üyesi
Katılım
13 Haz 2020
Mesajlar
541
Tepkime puanı
502
Puanları
93
Cinsiyetiniz
Bay
Çarpışan kayalar efsanesi

İstanbul Boğazı’nın Çarpışan Kayaları Pontus Euxenios’da Avrupa sahilinden 1,5 mil boğazın ağzından 14 mil uzaklıkta ya da Fanari adı verilen, çarpıştıklarına inanılsa da bugün var olmayan iki adanın varlığı antik yazarlarca bildirilmiştir. Yaşlı Pliny’e göre bu adalar birbirlerine o denli yakındır ki Karadeniz’e ilk çıkanlar iki adayı tek bir ada gibi görmektedir.

1.jpg

MS 2. Yüzyılda Yunan coğrafyacı Bizanslı Dionysios, Boğaz’ın düz değil kıvrımlı uzandığını, dalgalanmanın ana karaların dar olduğu yerlerde daha eğimli ve hızlı olduğunu bildirmiştir. Dionysios, anakaraların birbirlerine çelme takıyor ve tuzağa düşürürcesine, ileri gidenlere açılıyor, geri dönenlere kapanıyor gibi yanıltıcı bir görünüm arz ettiğini bu yüzden de Symplegades olarak adlandırıldıklarını bildirerek konuya açıklık getirmiştir.

Bu durumda bahsi geçen adalar Rumeli ve Anadolu fenerleri inşa edilmeden önce o mevkilerde yer alan kayalıklar olabilir. Romalıların Cyaneae Insulae (Mavi Adalar) adını verdiği, günümüzde Öreke Taşları olarak bilinen adacıklar Argonautika efsanesinde rastgele çarpışarak aralarından gemi geçmesine izin vermeyen çarpışan kayalar olarak geçmektedir. Argonotların lideri İason, Trake kralı Phineas’ın öğüdünü tutarak adalar arasında bir güvercin uçurmuş, güvercinin sadece kuyruk tüylerini kaybettiğini görünce tayfalara küreklere asılma emrini vermiş, geminin arka tarafındaki süsleri kaybetme pahasına gemisini kayaların arasından geçirmeye muvaffak olmuştur.

Homeros’un Odysseia destanında bahsedilen Sicilya’da Messina Boğazı’ndaki- “başıboş kayalar” ile Symplegades motifleri arasındaki benzerlik çeşitli yazarlarca tartışılmış, Adriyatik sahilindeki Levkada adası kıyısındaki Seolsa kayaları için anlatılan benzer bir öyküyü bulan Tim Severin diğer mitlerin Argo destanından ödünçlendiğini iddia etmiştir


 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst