Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
sdC
32,327
24,134
TEO
22,162
aSk
20,545
Eqe
18,982
16,664
16,013
12,317
11,197

Thomos Alva Edison

Eqe

Owner
Yönetici
TF Owner
Katılım
25 Ocak 2018
Mesajlar
18,982
Tepkime puanı
683
Puanları
113
Cinsiyetiniz
Bay
Burc
Yay
Nerden:
Avrupa


Elektirik ampulünü icat eden Thomas Edison, 20. yüzyılın en büyük mucitlerinden birisidir. (1847 – 1931), Thomas Edison’un Hayatı; 1847 yılında Ohio’nun Milan kentinde dünyaya geldi. Thomas Edison, 18 Ekim 1931 tarihinde New Jersey, West Orange, Llewellyn Park, Glenmont’taki evinde diyabet komplikasyonları nedeniyle hayatını kaybetti. Edison evinin arkasına gömülmüştür. Ölümünün anısına yaşadığı kentte 1 dakikalığına ışıklar söndürülmüştür.

Michigen Port Huran İlkokulu öğretmeni, ailesinin başarısız olduğu gerekçesiyle okuldan aldığı öğrencisi Thomos Alva Edison için/’O beyinsiz bir çocuk ve hiçbir işte başarılı olamaz,” demişti. Daha sonraki yıllarda Edison, yaptığı kimyasal deneylerden birinin patlaması sonucu telgraf ofisindeki işinden kovulmuştur.

Asla pes etmeye niyeti olmayan Edison, yaptığı başvurular sayesinde bir süre sonra “Menlo parkı sihirbazı” olarak anılmaya başlamıştı.
Edison elektrik ampulü başta olmak üzere insanlığın hayalını kolaylaştıran icatları nedeniyle tarih boyunca unutulmayacak bilim adamları listesine adını yazdırmayı başardı.

AMPULÜN ÖYKÜSÜ
Şu an odamızı aydınlatan ampulün bulunuş hikâyesini biliyor musunuz? Edison elektrik akımından ışık akımı elde edebilmek için ampulün içine çeşitli madenlerden teller takarak denemelerde bulundu. Ancak hangisini denediyse bir türlü istediği sonuca ulaşamadı.

Günlerce, aylarca çalışmalarını sürdürdü. Ama nafile, kullanılan tüm teller biraz ışık verdikten sonra eriyordu.
Yine bir gün saatlerce çalışan Edison, dinlenmek için evine geldi. Bu sırada çocukların gürültü etmesi üzerine kansı,”Ne boş kafalı şeylersiniz, yorgun gelen babanızı rahatsız etmeye utanmıyor musunuz?” dedi.

Karısının çocukları azarlarken kullandığı “Boş” sözü Edison’un çalışmalarında kilitlendiği noktayı çözmesine neden oldu. Derhal laboratuarına koştu. Ampulün içindeki havayı boşaltarak aylarca üzerinde uğraştığı elektrik ampulünü yapmayı başardı. O günden beri Edison fabrikasının kapısının önünde 24 saat yanan ampul, bu büyük bilim adamının yaşamımıza kattığı aydınlığı simgeler.
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst