Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
100,806
sdC
36,547
Eqe
31,117
31,020
23,588
TEO
22,076
aSk
20,421
19,589
12,439
11,363

Tiyatroda Dram Çeşitleri

Eqe

Owner
Yönetici
TF Owner
Katılım
25 Ocak 2018
Mesajlar
31,117
Tepkime puanı
6,099
Puanları
113
Cinsiyetiniz
Bay

Tiyatro


DRAM VE ÇEŞİTLERİ :

Victor Hugo‘nun öncülük ettiği Romantizm akımıyla tiyatro anlayışında büyük değişiklikler olmuştur. Eski tiyatronun geleneksel kuralcılığının karşısına geçen modern tiyatro anlayışı, insanların, süratli olarak aristokrat sınıfın yaşantılarını, aklın düzenlediği davranışları trajik sahnelerde seyretmelerini, ya da yaşamın (hayatın) sadece gülünç taraflarına bakmalarını yeter bulmamıştır. Yaşamın ağlayan ve gülen taraflarını birlikte sahneye getirmek çabasını göstermiştir. Böylece yaşam, bütün yönleriyle ortaya konmuştur : Keder, umut, sevinç, kuşku, tasa, facia ve komik davranışlar gibi yaşamın türlü biçimleri dramda bir araya gelmiştir. Bu bakımdan draııı’a yaşamın gerçek görüntüsü diyebiliriz.

Dramın konuları, tarihin herhangi bir devrinden seçilebildiği gibi günlük yaşamdan da alınabilir. Eserin kişileri, her sınıf halktan seçilebilir. Trajedinin tersine olarak, çirkin olaylar bile sahneye getirilebilir. Perde sayısı sınırlı değildir. Dilde yücelik aranmaz. Konuyu değerlendiren her söz, anlatıma girebilir. Yani en incesinden en kabasına kadar her sözcük, dramın dilidir.

Dramda karakter ve tip bir arada bulunur.

Dramın çeşitleri şunlardır :
a) Piyes :
Piyes, dramın ciddî ve ağırbaşlı olarak yazılan şekline verilmiş bir addır. Piyeslerde olaylar, sertliklerini kaybederek daha yumuşak bir biçime bürünürler. Facialar daha hafif bir şekilde işlenir.

b) Melodram : Duygulandırır ve fazla heyecan vericidir. Eskiden müzikle birlikte temsil edilirdi. Fakat sonraları müzik bırakılmış, sadece sözle temsil edilmeye başlanmıştır.

c) Feeri : Bu da masalın sahneye gelmiş şeklidir, insanlarla birlikte cinler, periler, şeytanlar, devler, melekler, cadılar gibi hayalin icadettiği varlıklar, feerinin sahne kahramanlarıdır.

Alinti
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst