Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
TEO
20,617
aSk
19,734
Eqe
18,257
15,133
12,900
sdC
11,554
11,258
10,961
10,917

Türk Doktordan Açıklama: Çıplak Elle Alışveriş Fişlerine Dokunmayın

TheGirLinBlack

Geceye aşık bir kadını güneşin yapamazsın..
Yönetici
Süper Admin
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
49,161
Tepkime puanı
17,165
Puanları
113
Konum
Almanya
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Burc
Koç
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Avrupa
Kadın Sağlığı Derneği Başkanı ve Fitoterapi Uzmanı Dr. Buğra Buyrukçu, alışveriş fişleri ve plastik kaplarda bulunan bir maddeye karşı uyarıda bulundu. Bu ürünlerde bulunan bir madde, özellikle anne ve bebek sağlığını ciddi anlamda olumsuz etkiliyor.

Neredeyse her gün alışveriş yapıyoruz, ancak alışverişin sadece cebimizi değil sağlığımızı da etkilediği bir özelliği ortaya çıktı. Kadın Sağlığı Derneği Başkanı ve Fitoterapi Uzmanı Dr. Buğra Buyrukçu, alışveriş fişlerinde erkeklerde sperm üretimini, kadınlarda yumurta sayısını azaltan bir madde bulunduğunu belirterek, çıplak elle dokunulmaması konusunda uyardı.

Dr. Buyrukçu, insan sağlığına sayısız zararı bulunan "Bisfenol-A"maddesini içeren ürünler konusunda tüketicileri uyardı. Bu maddeyi içeren ürünlerin başında alışveriş fişleri ile plastik kapların geldiğini söyleyen Dr. Buyrukçu, "Milyonlarca insanın her iki ürünle de neredeyse sürekli teması var. Alışveriş slipleri ile bankamatiklerdeki işlemlerden sonra verilen makbuzlar, Bisfenol-A adlı maddenin en yoğun olduğu ürünler. Her iki ürüne de kesinlikle çıplak elle dokunmamak gerekiyor" diyor.

alışveriş fişi


Bisfenol-A adlı maddenin hormonları bozarak erkeklerde sperm üretimini ve testosteron hormonu salınımını azaltıp, testis boyutlarını küçülttüğünü bildiren Dr. Buyrukçu, söz konusu maddenin kadınlardaki etkisini özellikle vurguluyor. Açıklamaya göre Bisfenol-A maddesi, kadınlarda yumurta sayısını azaltıyor, yumurtalık boyutlarını küçültüyor, erken menopoza yol açıyor, embriyonun rahime tutunmasını güçleştiriyor. Yani bu kimyasala sürekli maruz kalan hamile kadınlar ve bebekleri de risk altında.

Dr. Buyrukçu, "Söz konusu madde, plasentadan bebeğe geçerek bebeğin gelişimini ve sinir sistemini olumsuz etkiliyor ve doğumdan sonra davranış bozukluğuna yol açıyor. Erkeklerde prostat büyümesi ve prostat kanserini, kadınlarda meme kanserini, her iki cinste guatr ve tiroid bezi kanserini tetiklediğine, karaciğer ve böbrek üzerinde zehirleyici etkileri olduğuna dair araştırmalar var. Çoğumuzun, çağın hastalığı diyerek normal karşıladığı davranış bozukluklarından saldırganlığın dahi bu maddeyle ilişkisi bulunuyor." sözleriyle tehlikenin boyutuna dikkat çekiyor.

plastik biberon
Dr. Buyrukçu ayrıca Bisfenol-A maddesinin alışveriş fişlerinin yanı sıra plastik yiyecek saklama kaplarında, en önemlisi de biberonlarda ve oyuncaklarda kullanıldığına da dikkat çekti. Plastiğin içindeki yiyeceğin ısı ve ışığa karşı korunmasını ve daha uzun süre saklanmasını sağlayan bu maddenin, çocuklarda erken ergenleşmeye yol açtığını belirtti.

Son olarak Dr. Buyrukçu, "Bizim vatandaşlarımıza tavsiyemiz, kullandıkları plastik ürünlerin içeriğini kontrol etmeleridir. Bu ürünler Bisfenol (BPA ve BPS) içeriyorsa kesinlikle hayatlarından çıkarmaları, alışveriş fişleri ve kredi kartı sliplerini çıplak elle tutmamaları. Ayrıca çocuklarına bu alışkanlığı kazandırmaları da büyük önem taşıyor." uyarısında bulundu.
 

TheGirLinBlack

Geceye aşık bir kadını güneşin yapamazsın..
Yönetici
Süper Admin
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
49,161
Tepkime puanı
17,165
Puanları
113
Konum
Almanya
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Burc
Koç
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Avrupa
Ee bende : ) almiordum normalde ama, günümüzde hersey kanserojen iceriyor artik.
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst