Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
103,750
sdC
36,546
Eqe
34,988
34,975
25,493
TEO
22,076
21,058
aSk
20,421
12,443
11,363

Türkiye Geneli Nehirler & Göllerdeki Balik Popülasyonuna Genel Bakiş

Eqe

Owner
Yönetici
TF Owner
Katılım
25 Ocak 2018
Mesajlar
34,988
Tepkime puanı
6,758
Puanları
113
Cinsiyetiniz
Bay
YILAN BALIĞI ( Anguilla anguilla )

Erkekleri 30 - 50 cm. dişileri 45 - 100 cm. olabilen hem tatlı, hem tuzlu sularda yayılış gösterir. Doğumu ve 3 aylık gelişiminden sonra tatlı sulara girer. 8 - 20 yıl buralarda kaldıktan sonra tekrar üremek için Atlas Okyanusu'nda Sargossa denizine yönelirler. Burada yaklaşık 7 - 10 derece sularda 1 000 - 3 000 metre derinlikte milyonlarca yumurta döker. Dönüşü başarabilen yavrular tekrar acı su bölgelerine geri döner. Yırtıcı ve obur bir canlıdır. Yumuşakça, kabuklular ve balıklarla beslenir. Etinin lezzeti yanında yetiştirmeye uygunluğu ile ekonomik değeri çok yüksektir.


KADİFE BALIĞI ( Tinca tinca )

Kuzey bölgelerimizin bol bitkili durgun veya yavaş akıntılı sularında yaşar. Genelde
0 - 40 cm. en çok 60 - 70 cm. olur. Planktonlar, küçük balıklar ve yumuşakçalarla
beslenir. Gündüzlerini dipte geçirip geceleri avlanır. Mayıs - Haziran arası üreme yapar.
Eti lezzetlidir. Sazan yetiştiriciliğinde yardımcı olarak düşünülen bir balıktır. Sportif yönü zevklidir.


KIZILKANAT ( Scardinius erythrophthalmus )

Kuzey Anadolu'da ağır akışlı nehirler, göl ve göletlerin yumuşak tabanlı zeminlerinde
yumuşakçalar ve bitkilerle beslenerek 10 - 11 yıl yaşar. 20 - 40 cm. boy ve 200 - 400 gr. ağırlıkta olur. 3 -4 yaşında olgunlaşıp ortalama 600 000 yumurta döker. Eti lezzetli fakat çok ince kılçıklı olduğu için makbul değildir. Turna gibi yırtıcı balıklar için değerli bir yemdir.


ÇAPAK BALIĞI ( Abramis brama )

Marmara ve Karadeniz' in akarsu ve göllerinde, bazı türleride Ankara ve Kırşehir yörelerinde yaşar. Boyları ortalama 30 - 40 cm.' den 70 cm.ve 3 kg.' dan 6 kg.' a kadar ulaşabilir. Kurtlar böcekler ve yosunlarla beslenir. 10 yıl yaşayabilir. Mayıs - Haziran arası yaklaşık 100 000 yumurta ile üreme yapar. 1 kg.' ın üzerindekilerin eti lezzetlidir. Küçükleri ise av balığı olarak değerlidir.


İNCİ BALIĞI ( Albunus alburnus )

Pullarından yapay inci yapılması ismini verir. Ülkemizde çeşitli türleri yaşar. Boyları 15 - 20 cm. olur. Manyas ve Ulubat göllerinde bolca bulunur. Planktonlar, kurtlar, böcek larvaları ve su yüzeyindeki sinekleri avlayarak beslenir. Nisan - Mayıs arası üreyip yapışkan yumurtalarını nehirlerin giriş veya çıkışındaki kıyıların kumluklarına bırakır.


HOROZBINA (Blennius fluviatilis)

Marmara, Ege ve Akdeniz akarsular ve bunların deniz karşımı acı su bölgelerinde yaşar. Boyları denizde yaşayanlara göre daha küçüktür. 8-12, en çok 15 cm . Akdeniz deki türleri 20 cm. ‘e ulaşabilir. Su altındaki küçük hayvanlar veya böcek larvalarıyla beslenir. Yaz aylarında üreyip yumurtalarını taşlar ve midye kabukları arasına ustaca gizler. Çıplak ve pulsuz derisi yapışkan bir sıvı ile kaplıdır. Ekonomik bir değeri yoktur.


HAVUZ BALIĞI ( Carrasius carrasius )

Trakya - Marmara bölgeleri, Kızılırmak, Yeşilırmak deltaları ve Çoruh havzasında yayılış gösterir. Boyları 15 - 25 en çok 45 cm. ve 2 - 3 kg. ağırlıkta olur. Su içindeki otlar, dip hayvanları ve sinek larvalarıyla beslenir. Sazan' a benzer ve akrabadır. Mayıs Haziran arası 14 - 20 derece sularda
150 - 300 000 yumurtasını otların üzerine bırakır. Suyun kirliliği ve oksijen toleransına dayanıklı bir balıktır. Büyüklerinin eti lezzetlidir. Batı ülkelerinde üretimi yapılmaktadır.


KIRMIZI HAVUZ BALIĞI

Biyolojik yaşamı diğer Havuz Balığı türleri gibidir. 15 - 20 cm. boyu ve renginin güzelliği ile eski
çağlardan beri havuzların şimdilerde de akvaryumların klasik ve kıymetli balığıdır. Çin' de
ve Japonya' da üretilen çeşitli türleri ve formları mevcuttur.


NOKTALI İNCİ BALIĞI (Alburnus bipunctatus)

Karadeniz, Trakya ve Marmara'daki akarsularda yaygındır. Boyları 9 - 13 en çok 16 cm. olur. Temiz ve hızlı akan suların dibe yakınlarında zaman zaman akıntıya karşı yüzerek yaşar.
Küçük planktonlar ve dip hayvanlarını yiyip, su yüzeyindeki sinekleri avlayarak beslenir. Mayıs -
Haziran arası üreyerek yumurtalarını kumlu, çakıllı sahillere bırakır. Avcılıkta yem olarak
kullanılmasının yanı sıra doğadaki önemi daha önemlidir.


DERE PİSİSİ ( Pleeuronectes flesus )

Nehirlerin denizlere karışımı acı su bölgelerinde veya akarsuların daha içlerinde yaşayan bir Pisi türüdür.
Akdeniz'de fazla rastlanır. Az akıntılı suların kumsal diplerinde fazla hareket etmeden yaşar. Ortalama
25 - 30 en çok 50 cm. boyda olur. Etçil bir balıktır. Bulunduğu bölgenin su ısısına göre değişik olarak Şubat - Mayıs arasında ürer ve 800 000 yumurta bırakır.Eti çok lezzetli ve ekonomik değeri çok
yüksek bir balıktır.


BODUR YAYIN ( Ictalurus melas )

Güneydoğu' daki akarsu ve göllerin kumlu çamurlu zeminlerinde yaşayan, 20 - 30 en çok 45 cm. boy ve 100 - 500 gr. ağırlıkta olabilen bir yayın türüdür. Oldukça obur bir balıktır. Omurgasızlar, küçük balıklar, balık larvaları ve kurbağalar da dahil ne bulursa yer. Suların ısı şartlarına göre Nisan - Haziran arasında kumların içine yuva yapan dişi, yumurtalarını dökerek bunların oluşmasını bekler. Kılçıksız eti çok lezzetlidir. Ancak ekonomik değeri bölgeseldir.


PULLU SAZAN ( Cyprinus carpio )

13 ve 14. yy. dan beri üretimi yapılan ve kolay yetişen, eti lezzetli, ekonomik değeri çok yüksek olan bir balıktır. 3 - 4 yaşlarında olgunlaşıp 200 - 300 000 yumurta verir. Ortalama 30 - 40 cm. boy ve 500 - 1000 gr. ağırlıkta olur. Doğal yetişenlerinin 100 cm. ve 25 kg. olanlarına rastlanır. Sportif avcılığı değerlidir. Su böcekleri, kurtlar ve diğer hayvanlarla beslenir.


KOCA AĞIZ ( Aspius aspius )

Trakya, Marmara, ve kuzey bölgelerimizin hızlı akarsularında yaşar. Ortalama 60 - 80 en çok 100 cm boy ve 2 - 4 kg. dan 10 kg.' a kadar büyüyebilirler. Etçil bir balıktır, su içindeki her türlü hayvanla beslenebilir. Erginleri yalnız dolaşır. Cinsel olgunluğa 4 - 5 yaşlarında ulaşıp Nisan - Temmuz arasında 80 - 100 000 yumurta verir. Az lezzetli eti nedeniyle ekonomik değeri bölgeseldir. Buna karşın olta avcılığı çok zevkli bir balıktır. Yaşam karakteri bu balığın aynı olan " Aps. vorax " türü Fırat ve Dicle nehirlerinde yaygındır. Sis balığı olarak tanınır. Boyları 40 cm. olur.


GÖRDEK (Rutilus rubilio)

Kızılgöz ailesindendir. Kuzey Ege, Marmara ve Trakya’da fazla hareketli olmayan akarsuların
zengin bitkili kıyı bölgelerinde yaşar. Kış aylarını daha derince sularda geçirir. Kurtlar, böcekler
kabuklular ve böcek, sinek larvalarıyla beslenir. Boyu 15-20, en çok 25 cm. olur. Nisan-Mayıs arası ürettiği yumurtalarını bitkilerin arasına bırakır. Besin yönüyle değersizdir, fakat av yemi olarak değerlidir.


GÜMÜŞ BALIĞI (Atherina boyeri)

Denizlerimizde yaygın olan Gümüş’ün Sapanca, İznik ve Köyceğiz göllerinde yaşayan bir türüdür. Sıcak sularda böcek, larvalar, ve sualtı hayvancıklarıyla beslenerek yaşar. Mayıs-Eylül arasındaki üreme devresinde yaklaşık 600 yapışkan yumurtasını kumlu, çakıllı zeminlere bırakır. Su yüzeyine yakın sürü halinde dolaşırken su kuşlarına yem olur. Eti yenebilir. Daha çok balık üreticiliğinde yem veya balık unu endüstrisinde değerlenir.


KABABURUN (Chondrostoma nasus)

Çeşitli türleriyle ülkemizde yaygındır. Göl ve nehirlerin giriş - çıkışlarının dibe yakınlarında çakıllı bölgelerde yaşar. Boyları 25 - 40, en çok 50 cm. olur. Taşlara yapışık yosunlar, bitki kökleri ve dip hayvanlarıyla beslenir. Mart - Mayıs arası ürer ve 100.000’e yakın yumurtasını çakılların üstüne yapıştırır. Farklı türleri bölgelere göre çeşitli şekillerde değerlendirilir.


TATLISU KAYABALIĞI (Proterorhinus marmoratus)

Karadeniz’ e akan akarsuların diplerinde fazlaca rastlanan, yaşamı diğer kayabalıklarıyla benzerlik gösteren, boyları en çok 11 - 12 cm. olabilen bir balıktır. 2 - 3 yaşlarında olgunlaşan dişileri topluca yumurta verir. Erkekler de nöbet tutarak yumurtaları bekler. Yumuşakçalar ve küçük karideslerle beslenir. Tatlı suların girişinde böcek larvaları da yer. Doğa dengesi balığıdır. Sportif veya ekonomik yönü olmayan bir türdür.


GÖKKUŞAĞI ALABALIK ( Salmo gairdneri )

Kuzey Amerika kökenlidir. Yetiştirilmek üzeredünyaya yayılmış, bu arada ülkemizede getirilmiştir. Temiz oksijeni bol sularda yapayyemler veya küçük balıklarla beslenebilenyetiştiriciliğe en uygun, tuzlu deniz suyuna datoleransı olan bir alabalık türüdür.


DERE KAYABALIĞI ( Gobio gobio )

Ülkemiz akarsularında çeşitli türleri yerine göre adlar alır. 5 - 6 yılda yavaş büyüyerek 12 - 20 cm. boya ulaşır. Fazla hareket etmeden su altında yatarak ömrünü geçirir. Nisan - Haziran da 12 - 18 derece sularda haftalık aralıklarla ürer. Dişileri 1 000 - 3 000 yumurta verir. Eti lezzetlidir. Büyük balıkları avlamak için yem olarak da kullanılır.


TATLISU LEVREĞİ ( Perca fluviatilis )

Kuzey bölgelerimizdeki akarsu ve göllerle, bunların denizle ilişkili acı su bölgelerinde yaşar. Boyu 25 - 30 cm. en çok 50 cm. olabilir. Fazla göç etmeyen, yumuşakçalar, küçük balıklar ve balık yumurtalarıyla beslenir. 7 - 8 derece sularda Mart - Haziran arası üreme yapar. Beyaz ve lezzetli etiyle taze olarak tüketildiği gibi olta avcıları için kıymetli bir balıktır.


EĞREZ BALIĞI ( Vimba vimba )

Kuzey Ege, Marmara, Trakya ve Göller Bölgesi'nde yayılış gösterir. Düz ve ağır akışlı suların kumlu ve çamurlu zeminlerinde yaşar. Boyları 25 - 35 cm. en çok 50 cm. ve 450 - 500 gr. ağırlıkta olur. 3 - 4 yaşında olgunluğa erişip. Mayıs - Haziran arası üreme yapar. Etinin güzelliği ve bolca avlanmasıyla ekonomik değeri vardır.


TAHTA BALIĞI ( Blicca bjoerkna )

Marmara ve Trakya bölgesinde ağır akışlı nehirlerin sıcak, sığ ve bitkisi bol bölümlerinde yaşar. Göllerde de yaşam gösterir. Planktonlar, küçük canlılar ve bitkilerle beslenir. Mayıs - Temmuz arası üreme yapar. Çok yavaş büyür. 3- 5 yaşlarında 10 -12 en çok 25 - 35 cm. olabilir. Eti çok kılçıklı ve lezzetsizdir. Genelde Ekon balıkların yetiştiriciliğinde yem olarak kullanılır.


SUDAK ( Stizostedion lucioperca )

Marmara, Trakya, Karadeniz ile Göller Bölgesi'nde 10 - 15 yıl yaşayan, 40 - 70 cm. den 130 cm. boy ve 1 - 5 kg. dan 12 kg. ağırlığa kadar olabilen, hareketli, avcılığı zevkli bir balıktır. Kendinden küçük balıklarla beslenir. Nisan - Mayıs arasında 200 000 - 1 000 000 yumurta vererek ürer. Gündüzlerini dipte geçirip, avlanmak için sabah erken veya akşam üzerleri su yüzeyine çıkar. Etinin deniz levreğine yakın lezzeti ve bol verimliliği ile ekonomik değeri çok yüksek bir tatlısu balığıdır.


ANKARA ÇAMUR BALIĞI
( Neomacheilus angorae )


Orta ve Doğu Anadolu'nun göl ve akarsularında, çamurlu, kumlu ve sazlı zeminlerde yayılış gösterir. Zeminlerde emdiği çamurlardan küçük hayvanlar, böcekler ve larvaları seçerek beslenir. 6 - 7 cm.' ye kadar büyüyebilir. Çok sığ suların yüksek ısısına dayanabilir. Mayıs Haziran arasında yapışkan yumurtalarını kıyıların kumluk ve çakıllarına bırakır.


SİYAH SAZAN ( Mylopharyngodan piceus )

Çamur Sazanı olarak da bilinir. En çok 80 cm. boya ulaşır. Sakin akan nehirlerin çamur veya kumlu zeminlerinde, derinlerde kabuklular ve yumuşakçalarla beslenerek yaşar. Eti lezzetlidir. Çin'de üretimi yapılmasına rağmen ülkemizde yaşamı ve değerlendirilmesi henüz araştırılmaktadır.


TATLISU SARDALYASI
( Clupeonella abrau muhlisi )


İlk kez Rusya' nın Abrau gölünde bulunmuş ülkemizde 1943' te Ulubat gölünde rastlanmıştır. İznik gölünde de yaşamaktadır. Boyları 7 - 8 en çok 12 cm. olan, sürü halinde dolaşan bir Ringa/Tirsi türüdür. Planktonlar, küçük su hayvanları ve omurgasızlarla beslenir. 2 - 3 yaşlarında olgunlaşıp 10 -14 derece sularda Haziran - Ekim aylarında yumurtalarını açık suya bırakarak ürer. Bölgesel olarak tüketilir. Daha ziyade alabalık yetiştiriciliğinde yem balığı olarak değerlidir.


KIZILGÖZ ( Rutilus rutilus )

Karadeniz, Trakya, Marmara, ve Kuzeybatı Anadolu'nun sahil bölgelerindeki nehirlerinde yaşar. 25 - 30 en çok 50 cm. büyür. Kızılkanatla büyük benzerliği vardır. Küçük canlılar ve bitkilerle beslenir. Bahar aylarında ürer ve 50 - 100 000 yumurta bırakır. Eti değerli olmadığı için daha çok yem balığı olarak kullanılır.


ACIBALIK ( Rhodeus seiceus amarus )

Trakya, Marmara ve Karadeniz'de ağır akışlı akarsular veya göllerde yaşar. Bitkiler ve küçük hayvancıklarla beslenir. Ortalama 5 - 6 en çok 30 cm. büyür. Üreme devresi Nisan - Haziran arasıdır. Dişisi uzun hortumuyla yumurtalarını bir midyenin içine ustaca bırakır. Erkek de spermlerini midyenin açılıp kapanarak emdiği suya bırakarak yumurtaları döller. 2 - 3 haftada olgunlaşan yavrular midyeyi terk eder. Böylece küçük cüsselerine rağmen emniyetli üremenin
ilginç doğa olayı tamamlanır.


TATLISU KOLYOZ BALIĞI
(Chalcalbum us chalcoides)


Marmara, Kuzey Ege ve Karadeniz’in doğusundaki akarsu ve göllerin yüzeyinde yaşar, zaman zaman da nehirlerin denizle karışımı acı su bölgelerine iner. Böylece acı su ve tatlısular arasında göçler yapar. 15-30 cm. boyunda olabilir. Planktonlar, sinek larvaları (sivrisinek) ve küçük canlılarla beslenir. Mayıs-Haziran arasında 15 – 25 000 yumurtasını taşlık, çakıllık dere kenarlarına bırakır. Yıllar öncesi “Chalealburnus chalcoides flstanbulensis,, türü Haliç'te Kağıthane deresinde yaşardı. Eti lezzetli, bölgesel değeri olan bir balıktır.


TAŞISIRAN BALIĞI ( Cobitis taenia )

Yavaş akıntılı nehirler göllerin suyu berrak, kumlu zeminlerinde yaşar. Çeşitli türleri vardır. 5 - 12 cm. boyda olabilen Taşısıran, gününü kumlu diplerde geçirip geceleri avlanır. Küçük organizmalar ve hayvanlarla beslenir, avlarıyla beraber kumları da ağzına alarak çiğner. Nisan - Haziran arası ürer, yapışkan yumurtalarını taşlara, köklere veya bitki saplarına bırakır.


YAYIN (Silurus glanis)

Akarsu ve göllerde yaşayan balıkların en büyüğü ve aynı zamanda en uzun yaşayanıdır. Ortalama 1 - 2 m.' den 3 m.'ye kadar boy ve 150 kg. ağırlığa erişebilir. 35 - 40 yıldan 100 yıla kadar da yaşayabilir. Yavaş akan nehirler ve göllerde dipte hareketsiz yatarak yaşar. Etobur bir balıktır. Su altındaki bütün hayvanları yiyebilir. Mayıs - Haziran arasında gece sessizliğinde yumurta dökerler. Dişileri ağırlığına oranla kg. başına 7000 - 25.000 yumurta döker. Tatlısu balıkları içinde eti en lezzetli balıklardan biridir. Ekonomik değeri çok yüksektir.


OT SAZANI ( Ctenopharyngodon idella )

Ot balığı olarak da tanımlanır. 2 000 yıldan beri Çin' de Sazan üretimi ile beraber yetiştirilir. Anayurdu Çin' den dünyaya yayılan, bu arada ülkemize de getirilen bir kültür balığıdır. Ortalama 40 - 80 cm. boy ve 2 - 5 kg. ağırlıkta olur. Günde ağırlığının % 120 si kadar ot yer, bu nedenle havuzlarda ot mücadelesi için mükemmel bir balıktır. 5 - 6 yaşlarında olgunluğa erişir
ve ortalama 120 000 yumurta verir. Ülkemizde henüz tüketim değeri yoktur.


TURNA ( Esox lucius )

Karadeniz' e akan nehirlerin berrak ve bol bitkili sularında ve çeşitli göllerimizde yaşar. Tatlısu balıklarının en hareketlisi ve en yırtıcısıdır. Tüm balıklara hatta yaban ördeklerine saldırır. Kendi yavrularını da yediği bilinir. Yaşam şartları elverirse 20 - 25 yıl yaşar. Erkekleri en çok 100, dişileri ise 150 cm. kadar büyür. 2 - 3 yaşından itibaren ilkbahar aylarında yaklaşık 200 000 yumurta vererek üremeye başlar. Genç ve küçüklerinin ( 1 - 3 Kg. ) eti lezzetlidir. Spor avcılığının en namlı balıklarındandır.


GÖL ALASI ( Salmo trutta lacustris )

Kuzeybatı Anadolu, Abant ve Yedigöller bölgesinde yayılış gösterir. Çeşitli türleri vardır. Türüne göre renk, boy ve beslenme farklılıkları gösterir. Genelde temiz, bol oksijenli sularda fazla gezinmeden planktonlar, dip hayvanları ve küçük balıklarla beslenerek yaşar. Boyları ortalama 25 - 40, yabanlarında 60 - 70 cm. olabilir. Eylül - Ocak arasında üreme yapar. Yumurtalarını dipteki çakıllara yapıştırır. Üretimi yapılmaz. Eti çok lezzetli olmasına rağmen ekonomik değeri bölgeseldir.


DERE ALABALIĞI ( Salmo trutta fario )

Soğuk, temiz ve hızlı akıntılı nehirlerde çevresine bağlı olarak yaşar. Bölgesine kıskançtır, başka balıkların girmesini istemez. Boyları 30 -40 en çok 60 cm. ve 0,5 - 2 kg. ağırlıkta olabilir. Yumuşakçalar ve yavru balıklarla beslenir. Erkekleri 2 dişileri 3 yaşında olgunluğa ulaşıp Ekim - Ocak arasında yumurta bırakır. Zaman zaman akıntılara karşı 1,5 - 2 m. sıçrayarak yüzer.En değerli tatlısu balıklarından biridir. Lezzetli ve yararlı etiyle ekonomik değeri çok yüksektir.


TAŞALTI BALIĞI ( Cottus gobio )

Kuvvetli akan dere ve ırmakların berrak sularında, taşların altında yaşar. Boyları ortalama 12 - 13 cm. en çok 20 cm. olur. Su içindeki balık yavruları, bitkiler ve özellikle alabalık yumurtalarıyla beslenir. Tatlısu Levreği ve Turna balığı için de kendisi yem olur. Üreme devresi Şubat - Mayıs arasıdır. Eti gevrek ve lezzetlidir.BÜYÜKBAŞ KAYABALIĞI
(Gobius (Ponticola) kessleri)


Trakya ve Karadeniz kıyılarına akan nehirlerde yaygındır. Boyları 12 - 18, en çok 22 cm. olur. Acı suların taşlık veya sert kumlu zeminlerinde dolaşıp oradan nehirlerin içlerine girer. Yuva edindiği bölgeye çok bağlıdır, buraya zorla gelen balıklara saldırgan olur. Küçük kabuklular, balıklar ve yumuşakçalarla beslenir. Nisan - Mayıs arası dişiler yumurtalarını ince ipliklerle
kumsallara yapıştırır. Erkeklerde gözcülük eder. Eti lezzetli ve sağlığa yararlıdır. Ekonomik değeri bölgeseldir.


KÜÇÜK KAYABALIĞI
(Gobius (Ponticola) syrman)


Karadeniz kıyılarına akan nehirlerin küçük kabuklular ve yosunlarla kaplı zeminlerinde acı su -
tatlısu karışımı sahillere yakında yaşar. Boyu 18 - 22, en çok 25 cm. olur. Yumuşakçalar ve bilhassa kabuklularla beslenir. Nisan - Mayıs arası doğan yavrulara erkek, bekçilik yapar. Diğer kayabalıkları gibi eti beyaz, lezzetli ve yararlıdır. Ekonomik değeri bölgelere göre değişir.


TRAKYA LEVREĞİ (Gymnocephalus cemua)

Trakya’nın Karadeniz sahillerine dökülen ağır akışlı nehirlerle bunların deniz bağlantılı acı su bölgelerinin kumlu zeminlerinde sürü ile yaşar. Boyları 18-35 cm. olur. Kurtlar, balık yumurtaları, küçük kabuklular ve sinek larvalarıyla beslenir. Oburluğu diğer değerli balıkların besinleriyle yumurta ve larvaları için zarar
vericidir. Üremelerini Nisan - Mayıs arasında yapar. Eti lezzetlidir. Bol avlanılması doğa için
yararlı olur.


TATLISU KEFALİ ( Leuciscus cephalus )

Ülkemizin çeşitli bölgelerinde yaygın olan, hızlı akan dere veya nehirlerde, 7 - 10 yaşlarında 30 - 40 cm. boy ve 600 - 1 000 gr. ağırlığa erişen bir Kefal türüdür. Yavru safhasında küçük kurtlar, karides ve böcek yavrularıyla beslenirken büyüyünce ot da yer. Yaşlandıkça yırtıcı olup, kurbağa ve sıçrayarak su dışındaki kelebekleri
yiyebilir. Nisan - Haziran arası 45 - 50 000 yumurta dökerek ürer. Etinin lezzetsiz ve değersiz oluşuna
karşı avcılığı çok makbuldür.
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst