Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
TEO
20,605
aSk
19,734
Eqe
18,257
14,990
12,896
11,258
sdC
10,956
10,954
10,921

Türkiye'nin İlk Uçan Arabası 'CEZERİ' [Video]

TheGirLinBlack

Geceye aşık bir kadını güneşin yapamazsın..
Yönetici
Süper Admin
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
47,503
Tepkime puanı
16,113
Puanları
113
Konum
Almanya
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Burc
Koç
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Avrupa
Baykar tarafından geliştirilmekte olan Türkiye'nin ilk uçan otomobili CEZERİ, ilk özgür uçuşunu gerçekleştirdi. Daha önce halatlarla uçan araç, bu kez halatsız bir şekilde uçtu. Uzmanlar, uçan arabaların Türkiye'nin geleceği için çok önemli olduğunu söylüyorlar.

Yıllar önce sadece film ögesi olarak karşımıza çıkan uçan arabalar, şu sıralar gerçek hayatın bir parçası olmak üzere. Bu bağlamda çalışmalarını sürdüren bazı şirketlerin olduğu zaten biliniyordu. Ancak bu konuyla ilgili ülkemizde de sürpriz bir gelişme yaşandı. Baykar, Türkiye'nin ilk uçan arabası "CEZERİ"nin test uçuşunu başarıyla tamamladığını duyurdu.
230 kilogram ağırlığında oluşturulan ön prototip, yerden 10 metreyükselerek başarılı bir test uçuşu gerçekleştirdi. Daha önce halatlı olarak test uçuşu yapan CEZERİ, dün yapılan halatsız testlerde de başarılı oldu. Uzmanlar, CEZERİ'nin ilk uçuşunu gerçekleştirmesinin oldukça önemli olduğunu söylüyorlar. Çünkü şu ana dek aktif olarak kullanılan bir uçan otomobil yok. Haliyle CEZERİ, bu alanda Türkiye'yi ileriye taşıyacak.

İşte dün itibarıyla ilk kez özgürce uçan CEZERİ

CEZERİKonuyla ilgili açıklamalarda bulunan Savunma Sanayi Analisti Kadir Doğan, Türkiye'nin uçan araba yarışına bu kadar erken girmesinin kritik önem arz ettiğini ifade ediyor. Uçan otomobillerin toplumsal ulaşımdaki en devrimsel yenilik olduğunu ifade eden Doğan, bu sektörde Airbus gibi şirketlerin çalıştığını ancak Baykar'ın özellikle de insansız hava araçlarından edindiği tecrübelerin, rakiplerine karşı ciddi avantaj sağladığını söyledi.


Kadir Doğan' göre CEZERİ, Türkiye için çok ciddi avantajlar sunacak. Bu tür araçlarda kullanılan teknolojilerin, insansız hava araçlarından entegre edilen teknolojiler olduğunu ifade eden Doğan, bugüne kadar yapılmış olan çalışmalar sayesinde uçan otomobil konusunda çok önemli teknik avantajların olacağını söylüyor.

CEZERİ


Savunma Sanayi analisti tarafından yapılan açıklamalara göre uçan arabalar, Türkiye'de de yeni iş kollarının gelişmesini sağlayacak. Özellikle de bu tür bir sektöre erken girilmesi durumunda, Türkiye'de farklı alanlar için de kapıların açılabileceğini söyleyen Doğan, bu yüzden CEZERİ projesinin çok önemli olduğunu ifade ediyor.

Bu arada CEZERİ projesi, yaklaşık 1,5 yıl önce hayata geçti. İlk kez de geçtiğimiz yıl düzenlenen Teknofest etkinliğinde gördüğümüz uçan araba, önümüzdeki süreçte çok daha fazla konuşulacak gibi görünüyor. Selçuk Bayraktar tarafından yapılan açıklamalara baktığımızda, CEZERİ'nin yollara inmesi 10 ila 15 yıl zaman alacak ancak bu süreçte çalışmalar devam edecek. Bayraktar, bu aracın 3-4 yıl sonra kırsal alanlarda kullanılabileceğini ifade ediyor.

İşte Türkiye'nin ilk uçan arabası CEZERİ'nin gerçekleştirdiği ilk halatsız uçuş

 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst