Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
sdC
36,548
28,519
Eqe
27,468
22,136
TEO
22,076
aSk
20,421
18,604
12,439
11,363

Yabancı Cisim (Kıymık) Yaralanmaları

TheGirLinBlack

gє¢єує αşıк вιя кα∂ıиı güиєşιи уαραмαzѕıи..
Yönetici
TF Root
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
99,036
Tepkime puanı
52,787
Puanları
1,907
Konum
Almanya
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Burc
Koç
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Avrupa
Bir kıymık (aynı zamanda olarak da bilinen şerit ) daha büyük bir nesnenin bir parçası, ya da bir yabancı cisim nüfuz veya bilinçli bir gövde enjekte edilmesi. Yabancı cismin kıymık olarak kabul edilebilmesi için doku içine yerleştirilmesi gerekir. Kıymıklar, et ve kasın yırtılması yoluyla ilk ağrıya, yabancı cisimdeki bakteriler yoluyla enfeksiyona ve zamanla hayati organlara veya kemiğe göç yoluyla ciddi iç hasara neden olabilir.

Kıymıklar genellikle ahşaptan oluşur , ancak başka birçok türü de vardır. Göre Amerikan Aile Hekimleri Akademisi (AAFP), kıymık ve türleri ortak cam, plastik, metal, ve hayvanların dikenleri vardır. [1]

Cildi kıran herhangi bir yarada olduğu gibi, kıymıklar enfeksiyona yol açabilir ve tedavi edilmezse daha ciddi komplikasyonlara dönüşebilir. Bir kıymık vücutta 2-3 günden fazla ise veya yara iltihap veya hassasiyet belirtileri gösteriyorsa (kıymık çıkarılmış olsun veya olmasın), bir doktordan tavsiye alınmalıdır.

Kıymık almak

Genel olarak kıymık, keskin nesnenin vücuda ilk nüfuz etmesini sağladığı için başlangıçta ağrı hissine neden olur. Bu penetrasyon yoluyla, nesne cildin kutanöz tabakasını keser ve cildin deri altıtabakasına yerleşir ve hatta daha aşağıya nüfuz ederek deri altı tabakasını kırabilir, kas dokusuna ve hatta kemiğe yerleşebilir. Bazı kıymıklar yerinde kalacak, ancak çoğu vücuttan geçerek çevrelerine daha fazla zarar vermeye devam edecek.

Türler


Deniz kestaneleri kıymıklara neden olabilir

Göre AAFP biyolojik kıymık ve biyolojik olmayan kıymık: insanlar tarafından sözleşmeli en yaygın yabancı cisimler iki resmi sınıflara ayrılır. [2]Biyolojik sınıfta kıymıklar kemik, balık dikenleri, dişler ve odun içerir. Biyolojik olmayan sınıfta, sözleşmeli kıymıklar cam, metal, alüminyum, olta, kurşun kalem grafit ve plastiktir.

Nadiren, insanlar daha sıra dışı kaynaklardan kıymıklarla enfekte olabilir. Yaygın egzotik yabancı cisim vakaları arasında deniz kestaneleri, böcek sokmaları, vatoz dikenleri ve hatta el bombası şarapneli bulunur.

Bazı kıymıkların özel ayrıntıları
 • Tahta: Bu tür kıymık, kereste veya diğer bitkisel malzemelerden elde edilir. Tahta kıymıkları, iltihaplanma ve enfeksiyon riski ile ilişkili oldukları için yaralardan çıkarılmalıdır. Daha büyük veya daha derin kıymıklar, yabancı cismin zor çıkarılmasına veya lokalizasyonuna neden olabilir.
 • Olta: Deriye takılan oltalar, çoğu olta kancasının ucunda bulunan dikenler nedeniyle sorunludur. Bu dikenler, çıkarılmasını zorlaştırmak için tasarlanmıştır ve eğer özen gösterilmezse, kurban sadece etin değil, kasta da yırtılma yaşayabilir. Olta kancalarının neden olduğu en yaygın yaralanmalar el, yüz, kafa derisi, ayak ve gözde meydana gelir.
 • Cam: Bir çalışma, hastaların diğer herhangi bir kıymık türünden ziyade, cildinde bulunan camdan duyu hissetme olasılıklarının daha yüksek olduğunu buldu. Cam genellikle radyografi ile tespit edilebilir ve radyoopak olmasına rağmen, radyografinin 2 mm'den küçük cam parçalarını tespit etme yeteneği sınırlıdır. Çoğu cam kıymığı hareketsizdir ve genellikle vücudun diğer bölgelerine geçme kabiliyetinden yoksundur. [3]
 • Diğer: Kurşun kalem ucu ve diğer grafit yabancı cisimler, derinin kutanöz tabakasına bir kez yerleştiğinde, hemen çıkarılmazsa kalıcı pigment dövmesine neden olabilir. Metalik gövdeler, BB peletlerinden el bombası şarapneline kadar çeşitlilik gösterir. Daha küçük nesneler, yaranın derinliği yüzeysel kalırsa çok fazla zorlanmadan çıkarılabilir, ancak yara derinin deri altı katmanlarını aşmazsa ve hareketsiz kalırsa, nesne aslında yerinde kalabilir. Daha büyük nesnelerde, kişinin vücudunda yüzeysel kalan parçalar çok fazla sorun yaşamadan çıkarılabilir, ancak yaralar cildin deri altı katmanlarını geçerse ve hatta kas bölgesine veya hayati organların yakınına çıkarsa, bu tür nesneler yalnız bırakılmalı ve acil tıbbi müdahale yapılmalıdır. aranmalıdır.
 • Saç: Kısa saç uzunlukları, özellikle kesilmiş sakal kılı veya evcil hayvan kılı gibi sert kıllar , ayakların veya ellerin derisinin altında çalışabilir. "Saç kıymıkları" denen şey genellikle kuaförlerde ve köpek kuaförlerinde görülür . [4] Bu, hala folikülüne bağlı bir saçın derinin altında büyüdüğü (veya çıkmadığı) iç içe geçmiş bir saçtan farklıdır .
Tespit etme


Deri Anatomisi - NCI Görselleri Çevrimiçi

Kıymıklar genellikle vücudunda kıymık olan kişi tarafından tespit edilir. Kıymığın vücuduna girdiğine dair birçok işaret vardır.


Gizli bir yabancı cismin belirtileri
 • Delinme yarası
 • Taze bir yaranın kan lekeli yaralanma yolu
 • Delinmiş bir yaranın üzerinde derin palpasyonla keskin ağrı
 • Epidermisin altında renk değişimi
 • Hareketle ağrıya neden olan yara
 • İyileşmeyen yara
 • Apse (steril kültür ile)
 • Bir kitle ile ilişkili ağrı
 • Epidermisin altındaki kitle
 • Kronik drene olan pürülan yara
 • Kist
 • Granülom oluşumu
 • Steril monoartiküler artrit
 • Periosteal reaksiyonlar
 • Osteomiyelit
 • Kemiğin psödotümörleri
 • Gecikmiş tendon veya sinir yaralanması
Görüntüleme
Oblik inmeli 4 x 1 mm subkutan kıymığın (parmakta) ultrasonografisi.
Manuel tespit ve lokalizasyon başarısız olursa, kıymıkların tıbbi görüntülemesi için ana yöntemler şunlardır:
 • Projeksiyonel radyografi - kemik, balık dikenleri, cam, çakıl taşı, metal, alüminyum, kurşun kalem, bazı plastikler, dişler ve bazı ahşabı (ör. Dikenler, kaktüs, dikenler) bulmak için kullanılır
 • Tıbbi ultrasonografi - cam, metal, kurşun kalem, bazı plastikler, taş ve bazı ahşap türlerini bulmak için kullanılır. [5]
Kemiklerden uzaktaki küçük tahta kıymıklar (1-4 mm) en kolay ultrasonografi ile tespit edilirken, CT taraması ve manyetik rezonans görüntüleme kemiklere yakın olanlar için daha yüksek hassasiyete sahiptir . [6]

Kaldırma

Kıymıkları güvenli bir şekilde çıkarmak için birçok tıbbi teknik vardır. Yaygın tıbbi teknikler arasında Eliptik Teknik ve Sicim Tekniği bulunur. [7] Eliptik teknikte kıymığın çevresi eliptik bir formasyonda dilimlenir. Buradan, eliptik alandaki et kesilir (baş aşağı koni şeklinde) ve kıymığı içeren tüm et parçası çıkarılır. İğne Örtüsü Tekniği, olta çıkarma ile sınırlıdır. Kancanın tabanı etrafına bir ip ilmeklenir ve kanca cilde daha da bastırıldığında, ip çekilerek, kancaların kastan çıkarılmasına ve kancanın geri kalanının vücudunun dışına çıkmasına izin verilir. herhangi bir ek eti kapmak. [7]

Kıymık vücudun fiziksel bir bariyerinden geçtiği için, bir kişinin enfeksiyon kapmasına izin verir. [1] Kıymıktaki açıklık bakterilerin vücuda girmesini kolaylaştıracaktır. Enfeksiyon kurbanı olmadan önce çıkarılması veya kıymık olması şiddetle tavsiye edilir .

Enfeksiyon

Enfeksiyon genellikle yabancı cismin insan vücudunda kaldığı süreye göre belirlenir. Zehir, derin penetrasyon, kir veya ısırık yaralanmaları içeren nesneler genellikle enfeksiyon fark edilene kadar daha kısa sürede sonuçlanır. AAFP'ye göre daha yaşlı, diyabetli veya daha uzun, daha geniş, daha pürüzlü veya daha derin yaraları olan hastalar çok daha yüksek enfeksiyon riskine sahiptir. Enfeksiyondan kaçınmanın en kolay yolu, kıymıkları veya yabancı cismi mümkün olan en kısa sürede tamamen çıkarmaktır. Enfeksiyon genellikle kıymıklarda karşılaşılan en büyük komplikasyondur, yüzde 1,1 ila 12 varlığı arasında değişir, ancak ısırık olmayan vakalarda antibiyotik kullanımı tıp camiası tarafından genellikle gereksiz kabul edilir. [8] Vakalar nadir de olsa yabancı cisim yaralarının enfeksiyonu tetanoz vakalarına neden olabilir.

Ohio'da 1993 yılında kıymık yoluyla tetanoz kasılması vakası görüldü. 80 yaşında bir kadın disfaji ve sert çenesi olan bir acil servise başvurdu. Bir ön muayeneden kısa bir süre sonra, çenesine yaklaşık 1 hafta boyunca bir tahta kıymığı takılı olduğu bulundu; bölge aktif pürülan drenaj ile eritemliydi. Kadına tetanoz teşhisi kondu, hastaneye yatırıldı ve 3.000 ünite tetanoz immün globulin, tetanoz toksoid ve intravenöz klindamisin rejimine başlandı. Yardımlı mekanik ventilasyon dahil agresif tedaviye rağmen, hasta birincil enfeksiyonunun etkilerine yenik düştü ve 15 gün sonra öldü. Daha önce yara bakımına ve hipertansiyon için devam eden tıbbi müdahaleye rağmen kadının önceki tetanoz aşısı öyküsü yoktu. [9]

Kıymıkların çoğu organik maddeden yapıldığından , vücudu delen diğer şeylerden çok daha tehlikelidirler. Kıymıklar genellikle birçok bakteri ile enfekte olur ve daha sonra tetanoz gibi bir enfeksiyona dönüşür . Organik maddeden yapılmış bir kıymık nedeniyle vücudun ondan kurtulmasını çok daha zor hale getirir. [2]
Referanslar
 1. ^ Capellan O., Hollander, JE (2003). Acil serviste yırtıkların yönetimi. Emerg. Med. Clin. Kuzeyinde. Am. 21 , 205–31.
 2. ^ American College of Emergency Physicians: penetran ekstremite travması ile başvuran hastalara ilk yaklaşım için klinik politika. Ann Emerg Med. 1999; 33: 612–36.
 3. ^ "Kıymığı çıkarmazsan ne olur?" . www.abc.net.au . 2017-06-28 . Erişim tarihi: 2020-06-26.
 4. ^ https://www.healthline.com/health/hair-splinter
 5. ^ Tibbles CD, Porcaro W. "Ultrasonun prosedürel uygulamaları." Emerg Med Clin North Am . 2004; 22: 797–815.
 6. ^ Mizel, Mark S .; Steinmetz, Neil D .; Trepman, Elly (1994). "Kas Dokusunda Tahta Yabancı Cisimlerin Saptanması: Bilgisayarlı Tomografi, Manyetik Rezonans Görüntüleme ve Ultrasonografinin Deneysel Karşılaştırması". Ayak ve Ayak Bileği Uluslararası . 15 (8): 437–443. doi : 10.1177 / 107110079401500807 . ISSN 1071-1007 .
 7. ^ a b Blankstein A, Cohen I, Heiman Z, Salai M, Diamant L, Heim M, ve diğerleri. Alt ekstremitelerde yumuşak doku yabancı cisimlerinin tedavisinde tanısal bir modalite ve terapötik adjuvan olarak ultrasonografi. Isr Med Assoc J. 2001; 3: 411–3.
 8. ^ Broder KR, Cortese MM, Iskander JK, Kretsinger K, Slade BA, Brown KH, et al., Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP) için. Adolesanlar arasında tetanoz, difteri ve boğmacayı önleme: Tetanoz toksoid kullanımı, indirgenmiş difteri toksoidi ve hücresel olmayan boğmaca aşıları, Bağışıklama Uygulamaları Danışma Komitesi (ACIP) tavsiyeleri. MMWR Recomm Rep. 2006; 55RR-31–34.
 

TheGirLinBlack

gє¢єує αşıк вιя кα∂ıиı güиєşιи уαραмαzѕıи..
Yönetici
TF Root
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
99,036
Tepkime puanı
52,787
Puanları
1,907
Konum
Almanya
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Burc
Koç
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Avrupa
 • Sevgi
Tepkiler: Nau

Nau

TF Üyesi
Katılım
26 May 2022
Mesajlar
3,368
Tepkime puanı
1,915
Puanları
113
Konum
Hologramya
Burc
Yay
Teşekkürler @TheGirLinBlack çok daha faydalı olmuş zahmet de verdim


Ayy köye gidince mutlaka yaşanan Bi olay minnacık kıymık...

Fakat öyle can yakar ki onu bölgeden çıkartana dek canın hep oradadır

Acidiğini unutarak bir şey kavramak istersin sizin sizi katar

Seni minik sevimli kıymık...
 

TheGirLinBlack

gє¢єує αşıк вιя кα∂ıиı güиєşιи уαραмαzѕıи..
Yönetici
TF Root
Katılım
24 Haz 2019
Mesajlar
99,036
Tepkime puanı
52,787
Puanları
1,907
Konum
Almanya
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
28
Burc
Koç
Memleket
35 İzmir
Nerden:
Avrupa
Teşekkürler @TheGirLinBlack çok daha faydalı olmuş zahmet de verdim


Ayy köye gidince mutlaka yaşanan Bi olay minnacık kıymık...

Fakat öyle can yakar ki onu bölgeden çıkartana dek canın hep oradadır

Acidiğini unutarak bir şey kavramak istersin sizin sizi katar

Seni minik sevimli kıymık...

evet : ) Yalin ayak gezildimi muhtemel olan seyler.

ki bilirim o minicik sey can yakar : ) Cimbizla bile zor cekilir, diken veya tahtamsi seyler.

benim icinde bilgi olmus oldu hem ne demek rica ederim ; )
 
 • Üzgün
Tepkiler: Nau

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst