Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
sdC
26,553
20,715
TEO
20,703
aSk
19,736
Eqe
18,252
16,142
11,256
11,014
11,008

Yarasaların Algılama Duyusu: Ekolokasyon Tekniği

VLaD

Her İnsan Kendisinin Tanrısıdır...
Yönetici
Süper Admin
Katılım
20 Haz 2015
Mesajlar
8,762
Tepkime puanı
6,411
Puanları
1,905
Mesleğin
Kalite Kontrol
Cinsiyetiniz
Bay
Yaş
33
Burc
Aslan
Memleket
09 Aydın
Nerden:
09 Aydın
İlgi Alanı:
Gizemli İlimlerYarasa Ekolokasyonu Nedir ve Nasıl Çalışır

Ekolokasyon, bu tekniği kullanan canlılardan olan yarasaların, ses dalgalarını kullanarak “görmelerine” olanak tanıyan morfoloji (fiziksel özellikler) ve sonarın (Sound Navigation and Ranging) birlikte kullanımıdır. Bir yarasa, ağzından veya burnundan yayılan ultrasonik dalgalar üretmek için gırtlağını kullanır. Bazı yarasalar da dillerini kullanarak “klik” sesi çıkarırlar. Yarasa, dönen yankıları algılar ve sinyalin gönderilip geri döndüğü an ile frekanstaki kayma arasındaki süreyi karşılaştırır. Çevresinin bir haritasını oluşturmak için sesi kullanır ve yolunu bu şekilde bulur. Hiçbir yarasa tamamen kör olmasa da, bu hayvanlar mutlak karanlıkta “görmek” için sesi kullanabilir. Yarasaların kulaklarının hassas yapısı, aynı zamanda pasif dinleme işlemiyle de avını bulmasını sağlarken, kulağının çıkıntıları ise bir yarasanın yerde yaşayan böceklerin hareketini ve böcek kanatlarının titreşimlerini duymasına olanak tanıyan akustik bir Fresnel merceği görevi de görür.

Yarasaların Morfolojisi Ekolokasyona Nasıl Yardımcı Olur
Yarasalarda Ekolokasyon

Yarasaların bazı fiziksel uyarlamaları gözle rahatlıkla görülebilir. Buruşuk etli bir burun, sesi yansıtmak için bir megafon görevi görür. Yarasanın dış kulağının karmaşık şekli, kıvrımları ve kırışıklıkları, gelen sesleri almasına ve iletmesine yardımcı olur. Bazı önemli uyarlamalar dahilidir ve kulaklar, yarasaların küçük frekans değişikliklerini algılamasını sağlayan çok sayıda reseptör içerir. Bir yarasanın beyni sinyalleri haritalandırır ve hatta uçmanın ekolokasyon üzerindeki Doppler etkisini açıklar. Yarasa ses çıkarmadan hemen önce, hayvanın işitme hassasiyetini azaltmak için iç kulaktaki küçük kemikler ayrılır, böylece gelen sesi daha düşük bir seviyede algılar ve rahatsız olmaz.

Ekolokasyon Türleri

İki ana ekolokasyon türü vardır:
  • Düşük görev döngüsü ekolokasyonu, yarasaların bir sesin yayıldığı zaman ile yankının geri döndüğü zaman arasındaki farka dayalı olarak bir nesneye olan mesafelerini tahmin etmelerini sağlar. Bir yarasanın bu ekolokasyon türü için yaptığı çağrı, birçok canlı tarafından hissedilemez. Sinyal yoğunluğu 60 ila 140 desibel arasında değişir; bu, 10 santimetre uzaklıktaki bir duman dedektörü tarafından yayılan sese eşdeğerdir. Bu çağrılar ultrasoniktir ve genellikle insanların da işitme aralığının dışındadır (Yani bizler de duyamayız). İnsanlar 20 ila 20.000 Hz frekans aralığında işitirken, mikro yarasalar 14.000 ila 100.000 Hz arasında frekans verir.

  • Yüksek görev döngüsü ekolokasyonu, yarasalara avın hareketi ve üç boyutlu konumu hakkında bilgi verir. Bu tür bir ekolokasyon için, bir yarasa geri dönen yankının frekansındaki değişikliği dinlerken sürekli bir çağrı yayar. Yarasalar, frekans aralıklarının dışında bir çağrı göndererek kendilerini sağır etmekten kaçınırlar. Yankı frekansı daha düşüktür ve kulakları için en uygun aralıktadır. Frekansta küçük değişiklikler tespit edilebilir. Örneğin, at nalı yarasası 0,1 Hz kadar küçük frekans farklılıklarını tespit edebilir.
Çoğu yarasa çağrısı ultrasonik olsa da, bazı türler işitilebilir ekolokasyon tıklamaları yayar. Benekli yarasa (Euderma maculatum), birbirine çarpan iki kayayı andıran bir ses çıkarır. Yarasa, yankının gecikmesini dinler.
Yarasa çağrıları karmaşıktır, genellikle sabit frekans (CF) ve frekans modülasyonlu (FM) çağrıların bir karışımından oluşur. Avın hızı, yönü, boyutu ve mesafesi hakkında ayrıntılı bilgi sundukları için yüksek frekanslı sesler daha sık kullanılır. Düşük frekanslı ses çağrıları daha uzağa gider ve çoğunlukla hareketsiz nesneleri haritalamak ve yol bulmak için kullanılır.


Güveler Yarasaları Nasıl Alt Eder

Güveler yarasalar için popüler bir avdır, bu nedenle bazı güve türleri ekolokasyonu yenmek için yöntemler geliştirmiştir. Örneğin kaplan güvesi (Bertholdia trigona) ultrasonik sesleri bozabilir, bu yolla yarasanın kafasını karıştırır ve kolaylıkla kaçar.

Yarasaların Diğer Duyuları


Yarasaların Diğer Duyuları

Balinalar ve yarasalar gibi canlıların kullandığı ekolokasyona ek olarak, yarasaların bazı ekstra duyuları daha bulunur. Küçük yarasalar düşük ışık seviyelerinde görebilirler, ayrıca insanlardan farklı olarak bazıları ultraviyole ışığı da görür. Bu türlerin insanlar kadar veya onlardan daha iyi gördüğü gibi, “yarasa kadar kör” söylemi pek de mantıklı değildir. Kuşlar gibi yarasalar da manyetik alanları algılayabilir. Kuşlar bulundukları enlemleri hissetmek için bu yeteneği kullanırken, yarasalar bunu güneyden kuzeye yolculuklar için kullanır.
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst