Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
sdC
25,770
TEO
20,703
20,074
aSk
19,736
Eqe
18,252
15,755
11,256
11,008
10,970

Yeni sevgili için ilk adım

Eqe

TF Üyesi
TF Onursal Üye
Katılım
25 Ocak 2018
Mesajlar
18,252
Tepkime puanı
17
Puanları
0
Cinsiyetiniz
Bay
Burc
Yay
Nerden:
Avrupa
İnsanlar biri hakkındaki kararlarını ilk 10 saniye içinde veriyor. Öyleyse birini etkilemek için sadece 10 saniyeniz var. Hayatınızın belki de en önemli 10 saniyesi. Adımınızı buna göre atmalısınız

Bu 10 saniyede karşınızdakine ne sunabilirsiniz?

1- FİZİKSEL GÖRÜNTÜNÜZÜ

2- KONUŞMANIZI

3- GİYİMİNİZİ...

Beğendiğiniz insanı etkilemek için bu üç konuda iyi olmalısınız. Bir insanın sahip olduğu olumlu ya da olumsuz bir özelliğin, onunla ilgili genel bir önyargının oluşmasına ve diğer özelliklerinin bu çerçevede değerlendirilmesine yol açmasına Sosyal Psikoloji’de ‘Hale Etkisi’ denir.
Bu etki dış görünüşleri güzel olan insanların içlerinin de güzel, yani iyi insanlar olduklarına duyulan inancı yaratır. Fiziksel görünüşü iyi olan insanlar, diğer konularda da genellikle başarılı kabul edilme eğilimindedirler.
Dış görünümle ilgili bir diğer teori de ‘Eşleşme Hipotezi’dir. Bu hipotez kısaca, insanların fiziksel olarak kendilerine denk kişilerle yakınlık kurup iletişime ve ilişkiye girdiklerini savunan bir hipotezdir. İnsanlar dış görünüşlerinden haberdardırlar ve genellikle, dış görünüşleri, belli bir skala üzerinde eşdeğer olan insanlar bir çift oluşturur.
Ancak hipotez der ki; “Her birey, daha iyisini aramaya meyillidir.”

BEDEN DİLİ ÖZELLİKLERİ

Dış görünüşü etkileyen en önemli faktörlerden biri de beden dilidir. İşte bu kısacık süre içinde beden dilinizi de iyi kullanmak durumundasınız.
1- Göz ilişkisi: Mutlaka gözünün içine bakın. Ama yiyecekmiş gibi değil, sevecenlikle...
2- Yüz ifadesi: Mümkün olduğu kadar sıcak ve dostça tebessüm edin, gülün. Yüzünüz çevreye olan ilginizi yansıtsın.
3- Yakınlık: İnsanlara daima onları rahatsız etmeyecek, mümkün olan en yakın mesafede durmaya gayret edin.
4- Baş hareketleri: Karşınızdaki konuşurken sık sık başınızı aşağı yukarı hareket ettirerek onu anladığınızı ve dinlediğinizi hissettirin. Başınızı hafif dik tutun.
5- Beden duruşu: Ayakta iseniz dik durun, oturuyorsanız sandalye ve koltuğunuzu tam olarak doldurun, arkanıza yaslanın. Onunla konuşurken ve o doğrudan size hitap ederken öne eğilerek ilginizi gösterin.
6- Jestler: Çok aşırıya gitmeden jestlerinizi kullanın. Ellerinizi cebinizde tutmaktan ve kollarınızı kavuşturmaktan, ellerinizle ağzınızı örtmekten kaçının. Açık ve anlaşılır jestleri tercih edin.

YA İLK RANDEVU?

Diyelim ki başarılı oldunuz ve bu 10 saniyeyi atlattınız. Şimdi sırada onu randevuya davet etmek ve kusursuz bir buluşmayı gerçekleştirmek var.

1- Özgüveniniz ile pozitif enerji saçmalısınız Soğuk ve isteksiz bir tavır içinde olmamaya dikkat etmek gerekir. Bu davette; eğer karşınızdakini etkileyecek özgüveniniz varsa, karşısınızdakine de güven verebiliyorsanız ve aynı zamanda bu konuda istekli olduğunuzu da belli edebilirseniz, alacağınız cevap kesinlikle ‘evet’ olacaktır.

2- İlk buluşmada nereye gidebilirsiniz? Yer seçiminde, buluşmanızın amacını unutmamalısınız. Yüksek müzik çalan gece kulüpleri, danslı-içkili partiler uygun seçim olmayacaktır. Sakin ve alçak sesle müzik çalan barlar bu iş için uygun seçim olacaktır. Güzel bir havada yürüyüş ya da açık hava kafeleri de uygundur.

3- İlk buluşmada nasıl davranmalı? İlk buluşmada mucizeler beklemeyin. Rahat olun. Kendiniz olun. İlk randevuda kendiniz gibi olamazsanız, daha sonraki zamanlarda da bu kişi ile iletişim şekliniz doğal olmayacak ve devamında sorunlar yaşanacaktır.

4- Küçük hediyeler iyidir ‘İlk randevuya hediyeyle gidilir mi?’ demeyin ve onu şaşırtın. Tabii ki pahalı hediyeler almayacaksınız ama orijinal bir şey olmasına özen gösterin. Bu arada çiçek hediye kapsamına girmez, unutmayın.

5- Dakik olmaya dikkat edin Eğer sürekli randevularınıza geç kalıyorsanız, aynı şeyi hoşlandığınız kişiye de yapmayın.

6- İltifat etmeyi unutmayın İltifatlar ilk buluşmanın en önemli kısımlarından biridir. Hepimiz kendimizi özel hissetmeyi severiz. Hele böyle bir günde iltifatlar karşınızdakini hem rahatlatacak, hem de size yaklaştıracaktır.

7- Eğlenceyi es geçmeyin İşin içinde eğlence de olmalı. Sevdiğiniz bir şeyleri yapmalısınız. Unutmayın ki sevdiğimiz şeyler bizi rahatlatır ve kendimizi iyi hissetmemizi sağlar.

8- Yaratıcı olun İlk buluşmanız iyi geçmişse, daha sonra da onu sıkmamanız gerekir. İlk buluşmanızda yürüyüş ya da bara gittiyseniz, sonrakinde daha yaratıcı bir şeyler bulmalısınız. Onunla farklı şeyler de paylaşın. Yani hep aynı yere gitmeyin.

9- Kendinizi övmeyin Evet, kendimiz hakkında konuşmalıyız ama çok da fazlaya kaçmamalıyız. Sadece kendinizi anlatmayın. Sadece kendinizden bahsederseniz kendinizi övüyor olursunuz.

10- Dinleyin Karşınızdakini de dinleyin. Siz bir şeyleri başlatmak için oradasınız. Karşınızdakini dinlemek, ona verdiğiniz değerin ve onu tanımak istediğinizin ifadesi olacaktır.
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst