Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
aSk
19,716
TEO
18,824
Eqe
18,281
11,378
10,928
10,898
10,647
10,399
8,634

Yıl neden Ocak ayi ile basliyor

Nelly

leş kalbinizi vicdanınıza sorun;sizi size anlatsın
Yönetici
TF Süper Moderatör
Katılım
26 Şub 2019
Mesajlar
1,513
Tepkime puanı
1,564
Puanları
113
Konum
Almanya
Cinsiyetiniz
Bayan
Yaş
26
Burc
Yengeç
Memleket
67 Zonguldak
Nerden:
Avrupa
Dünyanın adeta resmi takvimi haline gelen Gregoryan Takvime göre 1 Ocak günü yılın ilk günüdür. Gregoryan takvim, Papa 13’ncü Gregori tarafından 1582 yılında başlatıldığı için onun adıyla anılıyor. Aslında büyük ölçüde Julius Caesar tarafından M.S. 46 yılında tanıtılan Julien Takviminin devamıdır. Her iki takvimde de yılın ilk ayı Ocak ayıdır.

Tarihçi Plutark, "Yunan ve Roma Meseleleri" kitabında, "Romalılar neden yılın ilk ayı olarak Ocak(January) ayını kabul ettiler?" sorusunun yanıtına matematik hesabı yaparak başlıyor:

Sonradan Julius Caesar’ın adı verilecek (Julius/July) Temmuz ayının eski adının Quintilis (Beşinci) olduğunu hatırlatıyor. Daha sonra Caesar Augustus’un adını alacak Ağustos ayının eski adı da Sextilis yani "Altıncı"ymış. September (yedinci), October (sekizinci), November (dokuzuncu) ve December (Onuncu) ayların adları ise ilk dönemden beri beri değişmedi.

Roma’nın kurucusu Romulus tarafından MÖ 8’nci yüzyılda kurulduğunda takvimde 10 ay vardı 304 gün sürüyordu. Kış mevsiminin ayı yoktu. Yıl, Mart (March) ayı ile başlıyordu. Roma’nın kurucusu Romulus, savaş tanrısı Mars’ın oğluydu ve yılın ilk ayına babasının adına atfen "Martius" adını vermişti.

Ancak Romulus’un halefi ve Roma’nın ikinci kralı Numa, barışsever bir insandı. Takvim reformu yaparak, kışı da iki aya bölüp 10 aylık takvimi 12 aya çıkardı. Bu iki aydan birincisine (January) barışın ve çiftçiliğin tanrısı Janus’un adını (Januarius) verdi diğerine (February) ise o ay içinde "Fabrua "(arınma) ayini yapıldığı için "Februarius" dedi.

Ancak Plutark, Ocak ayının ilk ay olmasında şu teknik gerekçenin daha kuvvetli bir olasılık olduğunu dile getiriyor: Kış gündönümünden yani 21 Aralık’tan sonraki ilk ay, yılın başlangıcı oldu. Çünkü, Kış gündönümünden sonra ışık uzarken karanlık daralıyor. Gündüzler uzamaya geceler kısalmaya başlıyor. Yani insanlık için doğal bir başlangıcı ifade ediyor.

Romalı şair ‘Ovid’in tanrı "Janus" ile ilgili bakış açısı ise Plutark’ınkinden biraz farklıydı. Ovid, Janus’u Latince kapı anlamına gelen "İanua" ile irtibatlandırıyor. "İanitor" bugün İngilizcede "kapıcı" yerine kullanılan "janitor"un da kökeni. Evet, tanrı Janus bu yönüyle "kapıların, geçişlerin, eşiklerin, başlangıç ve bitişlerin" tanrısıydı. Hem girenleri hem çıkanları görebileceği bir noktadaydı. Janus’un bir özelliği de hem ön tarafında hem arka tarafında olmak üzere iki yüzü olmasıydı. Boynunu çevirmeden önünü de arkasını da görebiliyordu. Ovid’e göre Janus, bütün bu özelliğiyle, değişimin, zamanın ve geçişin tanrısıydı. Doğrusu, yılın başlangıcı olmak için güzel bir gerekçe.
 

First panel title

First panel content

Second panel title

Second panel content
Üst